Każdego roku z powodu zatrucia tlenkiem węgla(II)- czadem, umiera ponad sto osób, a około dwóch tysięcy ulega podtruciu. W okresie jesienno-zimowym w domach, w których urządzenia grzewcze, przewody kominowe i wentylacyjne są wadliwe lub źle użytkowane wzrasta ryzyko śmiertelnego zatrucia czadem, który jest cichym zabójcą, ponieważ jest niewidoczny oraz nie ma smaku ani zapachu. O tym skąd się bierze czad i dlaczego jest tak niebezpieczny uczniowie klas IV-VIII dowiedzieli się bezpośrednio od Komendanta Państwowej Straży Pożarnej w Olsztynie Tomasza Komoszyńskiego w czasie spotkania on-line, które odbyło się we wtorek 21 grudnia.
Co zrobić, aby uniknąć zaczadzenia? Przede wszystkim należy zapewnić możliwość stałego dopływu powietrza do paleniska(pieca, kuchenki gazowej) oraz swobodny odpływ spalin. Pan generał zaprezentował też sposób działania czujnika, który warto mieć zamontowany w swoich domach. Może to byłby najlepszy pomysł na prezent świąteczny. Pamiętajmy, że czujnik kosztuje niewiele, a nasze życie jest bezcenne. Chrońmy je!
Gość spotkania życzył nam spokojnych i radosnych Świąt Bożego Narodzenia oraz bezpiecznych zabaw na śniegu. Ostrzegł również przed wchodzeniem na zamarznięte zbiorniki wodne.
Tekst i zdjęcia: Iwona Cybulska
13-220 Rybno
Rumian 12