Opcje widoku
Powiększ tekst
Powiększ tekst
Pomniejsz tekst
Pomniejsz tekst
Kontrast
Kontrast
Podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Reset
Reset

STOWARZYSZENIE DZIECI TWARDOWSKIEGO

Stowarzyszenie Dzieci Twardowskiego powstało w styczniu 2019 r., działamy na terenie gminy Rybno, w miejscowościach z których dzieci chodzą do Szkoły Podstawowej im. Ks. Jana Twardowskiego w Rumianie: w Dębieniu, Rumianie, Naguszewie, Groszkach i  Truszczynach.

Główna idea jak nam przyświeca przy realizacji naszych zadań, to chęć pracy z dziećmi i dla dzieci. Chcemy pokazać dzieciom jak można spędzić czas bez elektronicznych zabawek (komputera, tabletu, smartfona). Zgodnie z naszymi celami statutowymi poprzez organizację zajęć i warsztatów edukacyjnych uczymy dzieci jak spędzać czas aktywnie i kreatywnie, jak rozwijać swoje umiejętności: manualne, artystyczne, komunikacyjne, integracyjne.

 

Rok 2023

 1. MIKOŁAJ KOPERNIK – człowiek wielu talentów, dofinansowanie z UG Rybno – 10 000 zł

 • Gminy konkurs dla dzieci przedszkolnych „Wstrzymał Słońce ruszył Ziemię, czyli Kopernik i taniec planet”.

 • Gminny konkurs „O Mikołaju Koperniku i jego odkryciach” – mający na celu rozbudzanie uzdolnień i zainteresowań uczniów astronomią, fizyką, geografią, matematyką, medycyną, ekonomią.

 • „Być jak Kopernik” – gminne warsztaty metodą stacji zadaniowych. Rozwijanie kompetencji kluczowych poprzez realizację zadań z różnych dziedzin naukowych. Rozwijanie współpracy miedzy placówkami edukacyjnymi Gminy Rybno w celu uczczenia 550 rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika.

 • Gminne warsztaty kulinarne „Z kuchni Mikołaja Kopernika” – adresowane do Kół Gospodyń Wiejskich z terenu Gminy Rybno. Celem warsztatu jest popularyzacja kuchni czasów renesansu.

 • Wyjazd edukacyjny dla reprezentantów placówek oświatowych z terenu Gminy Rybno „Śladami Mikołaja Kopernika. Dlaczego Warmia zapisała się na kartach historii wielkiego polskiego astronoma?”

 • Organizacja gminnych obchodów 550 rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika w Szkole Podstawowej im. ks. Jana Twardowskiego w Rumianie.

 • Wydanie folderu „550 urodziny Mikołaja Kopernika w Gminie Rybno” – popularyzacja działań realizowanych w ramach gminnych obchodów urodzin astronoma.

 

 

 

 

 

 1. Palmy Wielkanocne – sprzedano łącznie 132 palmy – Rumienica 395,00 zł, Rumian 765,00 zł, szkoła 210,00 zł

3. 11 maja 2023 odbyły się warsztaty garncarskie Palec drąży skałę, wśród zaproszonych gości byli: wójt T. Węgrzynowski, Przewodniczący Rady Gminy P. Kornatowski, radni E. Rozentalska i G. Januszewski, vice starosta powiatu działdowskiego Krzysztof Aurast, członek Rady Powiatu J. Kaczmarek, rodzice i dzieci w naszej gminy

 

 

 

 

4. 9 maja 2023 r. w ramach współpracy i integracji miedzy organizacjami pozarządowymi z gminy Rybno Stowarzyszenie Dzieci Twardowskiego zorganizowało wyjazd do Muzeum Lokalnego Ziemi Lubawskiej w Łąkorzu. Panie uczestniczyły w warsztatach wypieku bułek drożdżowych w tradycyjnym piecu chlebowym oraz poznały wiele tajników wypieku chleba na zakwasie. W warsztatach wzięły udział przedstawicielki KGW z gminy Rybno: KGW Dębień, KGW Iskra Hartowiec, KGW Naguszewo-Groszki, KGW Rumian, KGW Truszczyny oraz panie ze Stowarzyszenia Dzieci Twarowskiego.

 

 

5. 11 czerwca 2023 r. razem z Radą Rodziców organizowaliśmy festyn z okazji dnia dziecka

 

 

 

 

6.Lipiec 2023 – Warsztaty kulinarne dla członków stowarzyszenia – warsztaty sfinansowane przez Nidzicką Fundację Rozwoju NIDA odbyły się w świetlicy wiejskiej w Rynku, łącznie wzięło w nich udział 10 osób

 

7. Sierpień 2024 – warsztaty garncarskie dla członków SDT – warsztaty odbyły się we wiosce garncarskiej w Kamionce, wzięło w nich udział łącznie 10 osób – 3 osoby dorosłe, 7 dzieci

 

 

8.W lipcu, od5 do 19 odbyły się zajęcia wakacyjne w szkole – Szyjemy papier – kolorowy woreczek na naturę, kolorowe, owocowe koktajle, Natura zamknięta w pudełku, dzika kuchnia, wyjazd do Welskiego Parku Krajobrazowego, Muzeum Przyrody, spacer po bagnach jeleńskich, ognisko i plener malarski, Album, przepiśnik - scrapbooking, decoupage, wyjazd do Rumianej Doliny, wyjazd do Parku Linowego w Górznie, Natura niejedno ma imię Hafciarka, domowe zapiekanki. Działanie współfinansowane - Wakacyjna aktywAkcja – Polska Fundacja Rozwoju 5 000,00 zł, Wkręceni w sztukę – Powiat Działdowski 2 000,00 zł

 

 

 

 

9.Godni Naśladowania – w listopadzie otrzymaliśmy tytuł Organizacji Godnej Naśladowania oraz nagrodę finansową w wysokości 3 000,00 zł

 

 

10.Boże Narodzenie łączy pokolenia – odbył się Gminny Konkurs Świąteczny kompozycja bożonarodzeniowa.

 

 

 

11. W 2023 roku w ramach działalności odpłatnej statutowej wykonaliśmy dla UG w Rybie kartki świąteczne i kotyliony

 

Rok 2021

Prezentacja  z działaności Stowarzyszenia 

 

 

 

Strażnicy Ziemi Lubawskiej

 

Głównym założeniem realizowanego projektu jest rozwijanie poczucia tożsamości narodowej poprzez rozwój tożsamości regionalnej. W ramach projektu odbyły się:

 1. Warsztaty stolarskie „Skrzynia na skarby Ziemi Lubawskiej” – w piątek, 19 listopada uczniowie klas VI, V, VII byli w Zagrodzie Edukacyjnej – Pszczółka Maja na warsztatach stolarsko-artystycznych. Na zajęciach dzieci wykonały skrzynie drewniane, które później zostały ozdobione motywem ziemi lubawskiej. Motyw wydawał się być bardzo trudny ale uczniowie wspaniale sobie z nim poradzili.
 2. Dwa konkursy plastyczne:

Konkurs na ilustrację do słowniczka gwary lubawskiej:

I miejsce - Agata Jakielska kl. IV

II miejsce - Patrycja Szczawińska kl. VII

III miejsce - Oskar Piątkowski kl. V i Zuzanna Liberacka kl. VII

Konkurs na ilustrację do legend ziemi lubawskiej:

I miejsce - Szymon Lenckowski kl. VII

II miejsce - Małgorzata Szczepańska kl. IV

III miejsce - Zuzanna Chyrzyńska kl. VII

Wyróżnienia: Maja Licznerska kl. V, Oskar Piątkowski kl. V, Patryk Ruciński kl. VII

 

 

 1. Rodzinny Rajd Rowerowy – szlakiem perełek Ziemi Lubawskiej – rodzinny rajd rowerowy szlakiem perełek Ziemi Lubawskiej połączony był z konkursem fotograficznym na najciekawsze zdjęcie ze szlaku. Podsumowaniem wycieczki rowerowej była wystawa "Szlakiem perełek ziemi lubawskiej".

Projekt „Strażnicy ziemi lubawskiej” finansowany przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa w Olsztynie.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Lalki motanki

Latem Stowarzyszenie brało udział w dożynkach gminny w Rybnie, gdzie przeprowadziliśmy warsztaty z motania słowiańskich lalek ziarnuszek

Pradawne słowiańskie lalki motane z nici i skrawków materiału, wypełniane słomą, roślinami albo ziarnem strzegły domowników przed złymi duchami, pomagały ciężarnym i matkom w opiece nad dziećmi, ochraniały podróżnych, wspierały gospodynie w prowadzeniu domu.

Motanki spełniały bardzo wiele zadań, każda z nich odpowiadała za coś innego m.in.: lalki Otulaczki, Wieduczki, Żadanice, Nierozłączki, Dziesięciorączki, Lichomanki oraz lalki obfitości Ziarnuszki.

Ziarnuszki wypełniane ziarnem zbóż, kaszy, grochu czy fasoli, które symbolizują nowe życie, związane są z czasem wzrostu i rozwoju, a także obfitości i sytości.

 

 

 

 

 

Warsztaty garncarskie

Warsztaty garncarskie – zajęcia organizowane na terenie Szkoły Podstawowej im. ks. J. Twardowskiego w Rumianie pozwalają uczestnikom na poznanie różnych technik modelowania w glinie, zgłębienie tajników toczenia na kole garncarskim, a także poznanie technik zdobniczych. Doświadczenia te pozwalają na rozwijanie kreatywności, wyobraźni i zdolności manualnych dzieci jak również na poznanie, odtworzenie i rekonstrukcję zawodu garncarza.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Rok 2020

W sobotę 22 lutego w Dębieniu na sali OSP  odbyło się pierwsze spotkanie rozpoczynające realizację projektu „Dookoła świata”.

 

Zajęcia rozpoczęły się krótką prezentacją o kierunkach świata, metodach ich rozpoznawania, przypomnieliśmy sobie jakich informacji możemy szukać na mapach i globusach. Dzieci ćwicząc odczytywanie współrzędnych geograficznych dowiedziały się jaki kraj będziemy zwiedzać na kolejnych zajęciach.

 

W drugiej części spotkania dzieci dekorowały ciasteczka, które oczywiście zabrały ze sobą do domu 

 

Serdecznie dziękujemy paniom z Klubu Seniora z Dębienia za upieczenie pysznych podróżniczych ciasteczek – ciasteczka o kształtach m.in.: samochodzików, samolotów, łodzi.
 
Anna Piątkowska
 

 

W 2019 r. swojej działalności  zrealizowaliśmy dwa projekty:

 1. Kolorowe soboty
 2. Biały tydzień

 

KOLOROWE SOBOTY – to cykl twórczych zajęć dla dzieci, które odbyły się w maju i czerwcu. W łącznie 8 spotkaniach uczestniczyły 4 około 20 osobowe grupy dzieci szkolnych i przedszkolnych z Dębienia, Truszczyn, Rumiana, Naguszewa i Groszek. Na zajęciach robiły m.in. laurki z okazji dnia matki i ojca, pudełka na wspomnienia z wakacji, piekły pyszne rogaliki. Ponad to na każdym ze spotkań mieliśmy gości. Na nasze zaproszenie odwiedzili nas panowie policjanci z Rybna z profilaktycznymi pogadankami o bezpieczeństwie w trakcie wakacji a także strażacy w miejscowych OSP przypomnieli nam podstawowe zasady udzielania pierwszej pomocy oraz zaprezentowali dzieciom swoje wozy strażackie oraz sprzęt, którym dysponują.

Zorganizowanie zajęć dla mieszkańców wsi wymagało trochę pracy i zaangażowania ale było warto. Dzięki nim uczymy się współpracy, wspólnie spędzamy czas w gronie przyjaciół, a nie sami w domu przed telewizorem czy komputerem.

Projekt został zrealizowany dzięki funduszom pozyskanym  z Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Profilaktyki w Rybnie.

 

 

BIAŁY TYDZIEŃ – w  sierpniu odbyły się warsztaty kulinarne promujące spożywanie produktów nabiałowych połączone z kreatywnymi zabawami.

Razem z dziećmi lepiliśmy i gotowaliśmy pierogi , piekliśmy pyszne drożdżówki z serem i powidłami śliwkowymi, naleśniki z serem oraz oponki serowe. W trakcie zajęć dzieci wzięły udział także w ciekawych eksperymentach i zabawach, które poprowadziła pani Emilia Kirchhof.

Zajęcia zostały zorganizowane dzięki finansowemu wsparciu Lokalnej Grupy Działania Ziemia Lubawska oraz pomocy lokalnych producentów mleka: Zofii i Marianowi Granica z Rybna, Agnieszce i Dawidowi Kozickim z Truszczyn, Teresie i Henrykowi Krawieckim z Rumiana oraz Zofii i Arkadiuszowi Wiśniewskim z Dębienia, którzy podzielili się z nami mlekiem.

 

 

Współpraca z Bankiem Żywności w Olsztynie

Stowarzyszenie podjęło współpracę z Bankiem Żywności w Olsztynie – w listopadzie udało nam się pozyskać produkty na warsztaty kulinarne dla dzieci, a także pyszne Kubusie i musy owocowe dla dzieci. :)

Soki i musy otrzymały dzieci z klas I-III i oddziałów przedszkolnych z SP w Rumianie.

 

 

Konkurs na logo stowarzyszenia

19 czerwca 2019 r. został rozstrzygnięty konkurs na logo Stowarzyszenia Dzieci Twardowskiego.

Wygrał projekt Weroniki Bach – serdecznie gratulujemy zwycięzcy i dziękujemy innym uczestnikom za udział w konkursie.

 

 

 

 

Statut Stowarzyszenia Dzieci Twardowskiego

Rozdział I

Postanowienia ogólne

§ 1

 1. Stowarzyszenie nosi nazwę Stowarzyszenie Dzieci Twardowskiego i zwane jest w dalszym ciągu niniejszego Statutu w skrócie – Stowarzyszenie.

 

§2

 1. Stowarzyszenie może używać nazwy skróconej: SDT

 

§3

 1. Siedzibą władz naczelnych Stowarzyszenia jest wieś Dębień, a terenem działalności obszar powiatu nowomiejskiego oraz teren Rzeczypospolitej Polskiej.

 

§ 4

 1. Stowarzyszenie jest zawiązane na czas nieograniczony.

 2. Stowarzyszenie posiada osobowość prawną.

 3. Stowarzyszenie działa na podstawie przepisów ustawy z dnia 7 kwietnia 1989 r. Prawo o stowarzyszeniach (tekst jedn. Dz.U. z 2017 r. poz. 210 ze zm.), ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (tekst jedn. Dz. U. z 2018 r. poz 450 ze zm.) oraz na podstawie niniejszego statutu, zwanego dalej ”Statutem”.

§ 5

 1. Stowarzyszenie posługuje się pieczęcią o treści ustalonej przez Zarząd.

 2. Stowarzyszenie może posiadać własną odznakę, herb, logo, flagę oraz może wydawać legitymacje.

 

§ 6

 1. Stowarzyszenie może należeć do innych krajowych i międzynarodowych organizacji o podobnych celach statutowych.

 

§ 7

 1. Stowarzyszenie może tworzyć oddziały oraz przedstawicielstwa za granicą.

 

§ 8

 1. Stowarzyszenie opiera swoją działalność na pracy społecznej ogółu członków.

 2. Dla realizacji celów statutowych Stowarzyszenie może zatrudniać pracowników.

 3. Pracownikiem Stowarzyszenia może być także członek Stowarzyszenia oraz osoby nienależące do Stowarzyszenia.

 

Rozdział II

Cele Stowarzyszenia i sposoby ich realizacji.

§ 9

Cele stowarzyszenia:

 1. Wspomaganie rozwoju poznawczego dzieci i młodzieży

 2. Wspieranie i promowanie twórczości artystycznej dzieci i młodzieży oraz jej prezentacja w różnych formach;

 3. Działalność w zakresie kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i tradycji;

 4. Upowszechnianie kultury fizycznej i sportu;

 5. Organizowanie różnorodnych form wypoczynku dla dzieci i młodzieży;

 6. Wspieranie działań mających na celu rozwijanie zainteresowań dzieci i aspiracji życiowych;

 7. Promocja zdrowego i aktywnego stylu życia wśród dzieci i ich rodzin;

 8. Podtrzymywanie tradycji narodowej, pielęgnowanie polskości oraz rozwój świadomości narodowej, obywatelskiej i kulturowej;

 9. Promocja ekologii i ochrony środowiska;

 10. Podejmowanie działań na rzecz upowszechniania postaw proeuropejskich wśród dzieci i młodzieży, ułatwianie im kontaktów z instytucjami i organizacjami międzynarodowymi;

 11. Promocja i organizacja wolontariatu.

 12. Współpraca w realizacji celów stowarzyszenia ze Szkołą Podstawową im. ks. Jana Twardowskiego w Rumianie

 13. Promocja integracji międzypokoleniowej oraz kultywowanie dziedzictwa kulinarnego.

 

§10

Stowarzyszenie będzie realizować swoje cele poprzez:

 1. Pozyskiwanie organizacji rządowych i pozarządowych oraz osób fizycznych dla wyżej wymienionych działań;

 2. Współpracę z władzami samorządowymi, państwowymi, sektorem gospodarczym, środkami masowego przekazu;

 3. Organizowanie i współdziałanie w organizowaniu wypoczynku dzieci i młodzieży w okresie ferii zimowych i wakacji letnich;

 4. Gromadzenie środków finansowych na cele statutowe Stowarzyszenia;

 5. Organizowanie akcji, licytacji, loterii, zbiórek charytatywnych, spotkań dobroczynnych i innych imprez mających na celu gromadzenie środków na cele statutowe stowarzyszenia;

 6. Organizowanie konkursów, festynów, zawodów oraz przyznawanie nagród i wyróżnień;

 7. Organizację wymian międzynarodowych;

 8. Wspomaganie programów autorskich, rozwiązań innowacyjnych;

 9. Wydawanie biuletynów, materiałów szkoleniowych i publikowanie innych materiałów z zakresu swojej działalności statutowej;

 10. Organizowanie spotkań, przedstawień teatralnych, zebrań, szkoleń, seminariów, konferencji, odczytów, pokazów, warsztatów i narad;

 11. Inne działania sprzyjające realizacji statutowych celów Stowarzyszenia.

 

§ 11

 1. Stowarzyszenie może prowadzić działalność gospodarczą, na zasadach określonych w odrębnych przepisach.

 2. Dochód z działalności gospodarczej Stowarzyszenia jest przeznaczony wyłącznie do realizacji celów statutowych określonych w §9 Statutu tj..

 3. Działalność gospodarcza stanowi działalność dodatkową w stosunku do działalności pożytku publicznego wynikającej z Statutu

 4. Stowarzyszenie może prowadzić odpłatną działalność pożytku publicznego na zasadach określonych stosowanymi przepisami dotyczącymi działalności pożytku publicznego. Dochód z tej działalności przeznaczony jest wyłącznie do realizacji celów statutowych określonych w § 9.

 5. Decyzję o podjęciu działalności gospodarczej podejmuje Walne Zgromadzenie Członków.

 

Rozdział III

Działalność pożytku publicznego

§ 12

Stowarzyszenie prowadzi nieodpłatną działalność pożytku publicznego w zakresie:

 1. działalność charytatywna

 2. promocja i organizacja wolontariatu

 3. działalność na rzecz organizacji pozarządowych

 4. działalność na rzecz integracji europejskiej oraz rozwijania kontaktów i współpracy między społeczeństwami

 5. wypoczynek dzieci i młodzieży

 6. działalność na rzecz społeczności lokalnej

 7. pomocy społecznej, w tym pomocy rodzinom i osobom w trudnej sytuacji życiowej oraz wyrównywania szans tych rodzin i osób;

 8. wspierania rodziny i systemu pieczy zastępczej;

 9. działalności na rzecz integracji i reintegracji zawodowej i społecznej osób zagrożonych wykluczeniem społecznym;

 10. podtrzymywania i upowszechniania tradycji narodowej, pielęgnowania polskości oraz rozwoju świadomości narodowej, obywatelskiej i kulturowej;

 11. działalności na rzecz mniejszości narodowych i etnicznych oraz języka regionalnego;

 12. ochrony i promocji zdrowia;

 13. działalności na rzecz osób niepełnosprawnych;

 14. promocji zatrudnienia i aktywizacji zawodowej osób pozostających bez pracy i zagrożonych zwolnieniem z pracy;

 15. działalności na rzecz równych praw kobiet i mężczyzn;

 16. działalności na rzecz osób w wieku emerytalnym;

 17. działalności wspomagającej rozwój techniki, wynalazczości i innowacyjności oraz rozpowszechnianie
  i wdrażanie nowych rozwiązań technicznych w praktyce gospodarczej;

 18. nauki, szkolnictwa wyższego, edukacji, oświaty i wychowania;

 19. kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego;

 20. wspierania i upowszechniania kultury fizycznej;

 21. ekologii i ochrony zwierząt oraz ochrony dziedzictwa przyrodniczego;

 22. turystyki i krajoznawstwa;

 23. porządku i bezpieczeństwa publicznego;

 24. obronności państwa i działalności Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej;

 25. upowszechniania i ochrony wolności i praw człowieka oraz swobód obywatelskich, a także działań wspomagających rozwój demokracji;

 26. ratownictwa i ochrony ludności;

 27. pomocy ofiarom katastrof, klęsk żywiołowych, konfliktów zbrojnych i wojen w kraju i za granicą;

 28. upowszechniania i ochrony praw konsumentów;

 29. pomocy Polonii i Polakom za granicą;

 30. działalności na rzecz kombatantów i osób represjonowanych;

 31. promocji Rzeczypospolitej Polskiej za granicą;

 32. działalności na rzecz rodziny, macierzyństwa, rodzicielstwa, upowszechniania i ochrony praw dziecka;

 33. przeciwdziałania uzależnieniom i patologiom społecznym;

 

§ 13

Stowarzyszenie prowadzi odpłatną działalność pożytku publicznego w zakresie:

 1. działalność wspomagająca rozwój wspólnot i społeczności lokalnych

 2. kultura, sztuka, ochrona dóbr kultury i dziedzictwa narodowego

 3. promowanie regionalnej gastronomii, kultury i tradycji

 4. organizowanie i prowadzenie różnego rodzaju kursów, pokazów, degustacji potraw

 5. organizowanie przedstawień, spotkań, warsztatów, jarmarków, festynów oraz sprzedaż towarów lub usług wytworzonych lub świadczonych przez osoby bezpośrednio korzystające z działalności pożytku publicznego, a także sprzedaż przedmiotów darowizny

Rozdział IV

Członkowie

§ 14

 1. Członkami Stowarzyszenia mogą być osoby fizyczne i prawne. Osoba prawna może być jedynie członkiem wspierającym Stowarzyszenie.

 2. Stowarzyszenie posiada członków:

 1. zwyczajnych

 2. wspierających

 3. honorowych

 1. Członkiem Zwyczajnym Stowarzyszenia może być każda osoba fizyczna, która:

 1. złoży deklarację członkowską na piśmie,

 2. przedstawi pozytywną opinię dwóch członków Stowarzyszenia

 1. Członkiem zwyczajnym staje się po złożeniu pisemnej deklaracji na podstawie uchwały Zarządu Stowarzyszenia.

 2. Członkiem wspierającym Stowarzyszenie może zostać osoba fizyczna i prawna deklarująca pomoc finansową, rzeczową lub merytoryczna w realizacji celów Stowarzyszenia.

 3. Członkiem wspierającym staje się po złożeniu pisemnej deklaracji na podstawie uchwały Zarządu.

 4. Członkiem honorowym Stowarzyszenia może być osoba fizyczna, która wniosła wybitny wkład
  w działalność i rozwój Stowarzyszenia.

 5. Członkowie honorowi są przyjmowani przez Walne Zgromadzenie na wniosek 10 członków Stowarzyszenia.

 6. Członkowie zwyczajni mają prawo:

 1. biernego i czynnego uczestniczenia w wyborach do władz Stowarzyszenia.

 2. korzystania z dorobku majątku i wszelkich form działalności Stowarzyszenia.

 3. udziału w zebraniach, wykładach oraz imprezach organizowanych przez Stowarzyszenie,

 4. zgłoszenia wniosków co do działalności Stowarzyszenia.

 1. Członkowie zwyczajni mają obowiązek:

 1. brania udziału w działalności Stowarzyszenia i realizacji jego celów,

 2. przestrzegania statutu i uchwal władz Stowarzyszenia ,

 3. regularnego opłacania składek.

 1. Członkowie wspierający i honorowi nie posiadają biernego oraz czynnego prawa wyborczego , mogą jednak brać udział z głosem doradczym w statutowych władzach Stowarzyszenia, poza tym posiadają takie prawa jak członkowie zwyczajni.

 2. Członek wspierający ma obowiązek wywiązywania się z zadeklarowanych świadczeń
  i przestrzegania statutu oraz uchwał władz Stowarzyszenia.

 3. Członkowie honorowi są zwolnieni ze składek członkowskich.

 4. Członkowie Stowarzyszenia zobowiązani są:

 1. przyczyniać się do rozwoju Stowarzyszenia,

 2. dbać o jego dobre imię,

 3. popierać i czynnie realizować cele Stowarzyszenia,

 4. przestrzegać postanowień statutu i powszechnie obowiązującego prawa,

 5. regularnie opłacać składki.

 1. Członek Stowarzyszenia ma prawo brać udział w życiu Stowarzyszenia, w szczególności:

 1. przysługuje mu bierne i czynne prawo wyborcze,

 2. wnioskować we wszystkich sprawach dotyczących celów i funkcjonowania Stowarzyszenia,

 3. korzystać z lokali Stowarzyszenia,

 4. posiadać legitymację Stowarzyszenia i nosić odznaki Stowarzyszenia,

 5. korzystać z rekomendacji, gwarancji i opieki Stowarzyszenia w swojej działalności,

 6. korzystać z urządzeń technicznych, poradnictwa, obsługi prawnej i szkoleń, które Stowarzyszenie stawia do dyspozycji członków,

 7. korzystać z innych możliwości jakie stwarza swoim członkom Stowarzyszenie,

 1. Założyciele Stowarzyszenia, którzy podpisali statut Stowarzyszenia, stają się jego członkami
  z chwilą wpisania Stowarzyszenia do Krajowego Rejestru Sądowego

 2. Składkę członkowską ustala Walne Zgromadzenie.

 

§ 15

 1. Skreślenie z listy członków Stowarzyszenia następuje przez:

 1. Rezygnację pisemną złożoną na ręce Zarządu,

 2. Wykluczenie przez Zarząd:

 • za działalność sprzeczną ze statutem oraz uchwałami Stowarzyszenia,

 • nieusprawiedliwione nie branie udziału w pracach Stowarzyszenia,

 • zaleganie z opłatą składki członkowskiej przez okres 1 roku,

 • utratę praw obywatelskich w wyniku prawomocnego wyroku sądu,

 1. śmierć członka.

 1. Od uchwały Zarządu w przedmiocie wykluczenia członkowi przysługuje odwołanie do Walnego Zgromadzenia Członków w ciągu 21 dni od podjęcia wiadomości o wykluczeniu. Uchwała Walnego Zgromadzenia jest ostateczna.

 

Rozdział V

Władze Stowarzyszenia

§ 16

1. Władzami Stowarzyszenia są:

  1. Walne Zgromadzenie Członków,

  2. Zarząd,

  3. Komisja Rewizyjna.

 

§ 17

 1. Kadencja Zarządu Stowarzyszenia i Komisji Rewizyjnej trwa 3 lata. Wybór władz Stowarzyszenia odbywa się w głosowaniu tajnym bezwzględną większością głosów. Członkowie wybrani do władz Stowarzyszenia mogą tę samą funkcję pełnić dowolną liczbę kadencji.

 

Rozdział VI

Walne Zgromadzenie Członków

§ 18

 1. Walne Zgromadzenie Członków jest najwyższą władzą Stowarzyszenia. W Walnym Zgromadzeniu biorą udział:

 1. z głosem stanowiącym – członkowie zwyczajni,

 2. z głosem doradczym – członkowie wspierający, honorowi oraz zaproszeni goście.

 1. Walne Zgromadzenie Członków może być zwyczajne i nadzwyczajne.

 2. Zwyczajne Walne Zgromadzenie Członków jest zwoływane raz do roku przez Zarząd.

 3. Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Członków jest zwoływane przez Zarząd, z jego inicjatywy, na wniosek Krajowej Komisji Rewizyjnej lub na pisemny wniosek, co najmniej 1/3 ogólnej liczby członków zwyczajnych Stowarzyszenia.

 4. Prezes Zarządu zawiadamia członków Stowarzyszenia o mającym się odbyć Walnym Zgromadzeniu Członków, na co najmniej 14 dni przed planowanym terminem zebrania.

 5. Obradom przewodzi Przewodniczący wybrany większością głosów na początku Walnego Zgromadzenia Członków.

 6. Walne Zgromadzenie Członków, podjętą przez siebie uchwałą, może zmienić lub uzupełnić porządek obrad zaproponowany przez Zarząd Stowarzyszenia.

 7. Uchwały Walnego Zgromadzenia Członków zapadają przy obecności, co najmniej połowy członków. Jeżeli członków jest mniej niż połowa to po upływie 15 min Prezes Zarządu może zarządzić rozpoczęcie Walnego Zgromadzenia przy obecności mniej niż połowy członków Stowarzyszenia. Wszelkie uchwały są podejmowane większością głosów obecnych. Głos wstrzymujący jest uważany za nieważny. W przedmiocie zmiany statutu Stowarzyszenia oraz likwidacji Stowarzyszenia uchwały zapadają kwalifikowaną większością głosów (co najmniej 2/3 głosów obecnych).

 8. Głosowanie odbywa się przez podniesienie rąk, o ile 1/3 członków obecnych na Walnym Zebraniu Członków nie zażąda głosowania pisemnego (tajnego).

 9. Do kompetencji Walnego Zgromadzenia Członków należy:

 1. określanie głównych kierunków działania i rozwoju Stowarzyszenia,

 2. wybór i odwołanie członków Zarządu,

 3. wybór i odwoływanie członków Komisji Rewizyjnej,

 4. uchwalanie zmian Statutu,

 5. rozpatrywanie i zatwierdzenie sprawozdań Zarządu i Komisji Rewizyjnej,

 6. uchwalanie budżetu Stowarzyszenia,

 7. zatwierdzanie rocznego sprawozdania finansowego,

 8. podejmowanie na wniosek Zarządu uchwały o rozwiązaniu Stowarzyszenia oraz likwidacji
  i przeznaczeniu jego majątku,

 9. podejmowanie uchwał w każdej sprawie wniesionej pod obrady, we wszystkich sprawach niezastrzeżonych dla innych organów Stowarzyszenia,

 10. rozpatrywanie wniosków i postulatów zgłoszonych przez członków Stowarzyszenia lub jego władze,

 11. rozpatrywanie odwołań od uchwał Zarządu,

 12. określanie wysokości składek członkowskich,

 13. nadawanie członkostwa honorowego.

 1. Protokół z Walnego Zgromadzenia Członków jest sporządzany przez Protokolanta i podpisywany przez Przewodniczącego i Protokolanta. Podpisane protokoły są przechowywane w rejestrze protokołów w siedzibie Stowarzyszenia.

 

Rozdział VII

Zarząd

§19

 1. Zarząd składa się z minimum 3, maksimum 5 członków, w tym:

 1. Prezesa Zarządu,

 2. Wiceprezesa Zarządu,

 3. Członków Zarządu.

 1. Prezes Zarządu, a w wypadku jego nieobecności, Wiceprezes Zarządu, kieruje pracami Zarządu i jest odpowiedzialny za działalność Stowarzyszenia.

 2. Do składania oświadczeń woli w imieniu stowarzyszenia uprawniony jest jeden członek Zarządu działający samodzielnie.

 3. W razie, gdy skład Zarządu ulegnie zmniejszeniu w czasie trwania kadencji, uzupełnienie jego składu może nastąpić w drodze kooptacji spośród Członków Stowarzyszenia, której dokonują pozostali członkowie Zarządu. W tym trybie można powołać nie więcej niż połowę składu organu.

 4. Do obowiązków Zarządu należy:

 1. realizacja celów Stowarzyszenia i kierowanie bieżącą działalnością Stowarzyszenia,

 2. reprezentowanie Stowarzyszenia na zewnątrz,

 3. sprawowanie zarządu nad majątkiem Stowarzyszenia,

 4. zwoływanie Walnego Zgromadzenia Członków i ustalanie porządku jego obrad,

 5. przygotowywanie projektów uchwał do przedstawienia Walnemu Zebraniu Członków, w tym
  w sprawie kierunków działalności rozwiązania i likwidacji Stowarzyszenia,

 6. przygotowanie projektu budżetu do zaakceptowania przez Walne Zgromadzenie Członków,

 7. przyjmowanie i skreślanie członków Stowarzyszenia,

 8. tworzenie jednostek terenowych.

 1. Uchwały Zarządu są podejmowane zwykłą większością głosów oddanych przez jego członków, przy obecności, co najmniej połowy członków Zarządu. Uchwały mają formę pisemną.

 

Rozdział VIII

Komisja Rewizyjna

§ 20

 1. Komisja Rewizyjna jest powołana do sprawowania kontroli wewnętrznej nad działalnością Stowarzyszenia.

 2. Komisja Rewizyjna składa się z 2 do 3 osób, w tym przewodniczącego wybieranego na pierwszym posiedzeniu komisji.

 3. Do kompetencji Komisji Rewizyjnej należy:

 1. kontrolowanie działalności Zarządu,

 2. kontrolowanie wykonywania budżetu Stowarzyszenia oraz sprawozdań finansowych,

 3. składanie wniosków z kontroli na Walnym Zgromadzeniu Członków,

 4. prawo wystąpienia z wnioskiem o zwołanie Walnego Zgromadzenia Członków oraz zebrania Zarządu,

 5. składanie sprawozdań ze swojej działalności na Walnym Zgromadzeniu Członków,

 6. dokonywania wszelkich czynności prawnych w imieniu Stowarzyszenia z członkami zarządu

 1. Posiedzenia Komisji Rewizyjnej odbywają się w miarę potrzeb, nie rzadziej jednak niż raz w roku. Posiedzenia Komisji zwołuje przewodniczący

 2. Członkowie Komisji Rewizyjnej nie mogą pełnić żadnych innych funkcji we władzach stowarzyszenia.

 

Rozdział IX

Majątek i fundusze

§ 21

 1. Majątek Stowarzyszenia stanowią nieruchomości, ruchomości, fundusze oraz prawa na dobrach niematerialnych. Majątek ten służy wyłącznie realizacji celów statutowych.

 2. Zakup i sprzedaż nieruchomości oraz zaciąganie zobowiązań przekraczających 20 tysięcy złotych wymagają podpisu dwóch członków Zarządu Stowarzyszenia.

 3. Majątek Stowarzyszenia powstaje z:

 1. darowizn, spadków i zapisów,

 2. dotacji, subwencji i ofiarności publicznej,

 3. dochodów z działalności odpłatnej i nieodpłatnej

 4. składek członkowskich,

 5. dochód z działalności gospodarczej prowadzonej przez Stowarzyszenie

 6. środków z realizacji zadań zleconych i publicznych.

 7. innych środków finansowych.

 1. Stowarzyszenie prowadzi gospodarkę finansową zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

 2. Decyzje w sprawie nabywania, zbywania i obciążania majątku Stowarzyszenia podejmuje Zarząd bezwzględną większością głosów.

 3. Zabrania się:

 1. udzielania pożyczek przez Stowarzyszenie lub zabezpieczania zobowiązań majątkiem Stowarzyszenia w stosunku do jego członków, członków organów lub pracowników oraz osób,
  z którymi pracownicy pozostają w związku małżeńskim albo w stosunku pokrewieństwa lub powinowactwa w linii prostej, pokrewieństwa lub powinowactwa w linii bocznej do drugiego stopnia albo są związani z tytułu przysposobienia, opieki lub kurateli, zwanych dalej „osobami bliskimi",

 2. przekazywania majątku Stowarzyszenia na rzecz ich członków, członków organów lub pracowników oraz ich osób bliskich, na zasadach innych niż w stosunku do osób trzecich, w szczególności, jeżeli przekazanie to następuje bezpłatnie lub na preferencyjnych warunkach,

 3. wykorzystywania majątku Stowarzyszenia na rzecz członków, członków organów lub pracowników oraz ich osób bliskich na zasadach innych niż w stosunku do osób trzecich, chyba że to wykorzystanie bezpośrednio wynika ze statutowego celu stowarzyszenia.

 

Rozdział X

Zasady gospodarki finansowej

§22

 1. Stowarzyszenie ustala swój roczny budżet, który będzie stanowić podstawę działalności Stowarzyszenia.

 2. Szczegółowe zasady gospodarki finansowej Stowarzyszenia i innych wewnętrznych określa Zarząd.

 

Rozdział XI

Postanowienia końcowe

§23

 1. Wszelkie zmiany Statutu wymagają formy pisemnej oraz głosowania zgodnie z Rozdziałem VI pod rygorem nieważności.

 2. Stowarzyszenie może zostać zlikwidowane tylko zgodnie z przepisami zawartymi
  w Rozdziale VI.

 3. W sprawach nie uregulowanych w niniejszym statucie zastosowanie mają przepisy Prawa
  o Stowarzyszeniach.

Data dodania: 2020-01-20 18:36:33
Data edycji: 2024-03-28 21:25:44
Ilość wyświetleń: 2142
Bądź z nami
aktualności i informacje
Biuletynu Informacji PublicznejElektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej
Logo Facebook
Facebook
Biuletynu Informacji Publicznej
Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej