29 listopada 2018r. w Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie odbyła się uroczystość wręczenia certyfikatu „Szkoła Wierna Dziedzictwu”. Tytułem zostało nagrodzonych 76 szkół i placówek województwa warmińsko-mazurskiego. Dyrektor Szkoły Podstawowej im. ks. Jana Twardowskiego odebrała to wyróżnienie dla swojej placówki z rąk Warmińsko-Mazurskiego Wicekuratora Oświaty Wojciecha Cybulskiego.
Szkoła ubiegała się o certyfikat za działania podejmowane w roku szkolnym 2017/2018. W swoich działaniach skupiła się na kształtowaniu tożsamości narodowej, więzi z krajem ojczystym i współuczestnictwa w pielęgnowaniu tradycji, na rozwijaniu kreatywnego uczestnictwa wydarzeniach kulturalnych i społecznych. Jednym z głównych celów podejmowanych przedsięwzięć było wydobycie wielorakich wartości tkwiących we własnym regionie w aspekcie „małej ojczyzny”. Szkoła cyklicznie organizuje Europejskie Dni Dziedzictwa wydarzenie promujące dziedzictwo kulturowe pod patronatem Rady Europy, projekty edukacyjne w ramach programu: „Wędrowna Akademia Kultury”- Skarby Rumiańkiej Skrzyni, uroczystości patriotyczne o charakterze środowiskowym. W lapidarium szkolnym została utworzona aleja przyrodniczo-historyczna. Na zgromadzonych głazach widnieją tablice pamiątkowe upamiętniające postacie i wydarzenia historyczne naszej małej ojczyzny. Uczniowie brali udział w konkursach: Rok Dla Niepodległej. Na terenie sołectwa Naguszewo-Groszki została utworzona ścieżka dydaktyczno-historyczna: „Plebiscyt na Warmii i Mazurach i Powiślu 1920r., która popularyzowała wydarzenia związane z przyłączeniem Groszek do Polski. Na terenie placówki został zorganizowany IV Festiwal Gwary Lubawskiej, którego celem było kultywowanie, promocja, ochrona dziedzictwa i bogactwa gwary lubawskiej. Uczniowie wzięli udział w gminnym przeglądzie Tańców Narodowych w Hartowcu. Pod kierunkiem nauczycieli uczniowie wyjeżdżali na wycieczki o charakterze patriotycznym: Warszawa, Gniezno. Wielkim zadaniem było przygotowanie wystawy „Mieszkańcy Groszek na starych fotografiach”. Społeczność uczniowska otoczyła pamięcią lokalne miejsca pamięci narodowej (mogiłę zbiorową Żydówek). Wszystkie inicjatywy służyły wzmocnieniu poczucia zakorzenienia przynależności do określonego terytorium, miejsca wspólnoty, kultury.
Niech słowa kardynała Stefana Wyszyńskiego: ”Naród bez dziejów, bez historii, bez przeszłości, staje się wkrótce narodem bez ziemi, narodem bezdomnym, bez przyszłości”- nadają kierunek naszym działaniom. Certyfikat Szkoła Wierna Dziedzictwu- motywuje do podejmowania dalszych działań w zakresie edukacji patriotycznej i regionalnej.
13-220 Rybno
Rumian 12