Opcje widoku
Powiększ tekst
Powiększ tekst
Pomniejsz tekst
Pomniejsz tekst
Kontrast
Kontrast
Podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Reset
Reset

SZKOŁA PODSTAWOWA IM. KS. JANA TWARDOWSKIEGO W RUMIANIE W PROGRAMIE „POZNAJ POLSKĘ”

SZKOŁA PODSTAWOWA IM. KS. JANA TWARDOWSKIEGO W RUMIANIE W PROGRAMIE „POZNAJ POLSKĘ”
#ProgramSzkolaPrzyjaciolKopernika #550rocznicaUrodzinKopernika

Szkoła Podstawowa im. ks. Jana Twardowskiego w Rumianie otrzymała dofinansowanie Ministra Edukacji i Nauki z przedsięwzięcia „Poznaj Polskę”. „Poznaj Polskę” to program, w ramach którego szkoły mogą otrzymać środki na dofinansowanie wyjazdu do znajdujących się w Polsce muzeów, miejsc pamięci, obiektów kultury, instytucji popularyzujących osiągniecia naukowe.

Uczniowie szkoły z kl. IV-VIII wyjechali do Warszawy w miejsca wybrane zgodnie z listą punktów edukacyjnych. Pierwszym miejscem zwiedzania było Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie. Uczniowie brali udział w lekcjach muzealnych, które są alternatywą tradycyjnego zwiedzania. Podczas warsztatów rekonstrukcyjnych- „Codzienne niecodzienne stroje Króla Jana III uczestniczki mogły poznać świat mody XVII wieku. Dowiedziały się czym są kontusz i żupan, jak wiązano pas kontuszowy, w jaki sposób damy podkreślały swoją urodę, jakie modne były uczesania. W części warsztatowej uczniowie zaprojektowali strój damski lub męski, wykorzystując różne tkaniny i ozdoby. Podczas warsztatów mincerskich „Dobry żart tymfa wart”- uczniowie poznali monety z czasów Jana III Sobieskiego, a także od czego zależała wartość danej monety. Wspólnie z edukatorem poszukiwali odpowiedzi na pytania :Po co nam pieniądze? Skąd się wzięły? Jakie formy pieniądza stosowano przed pojawieniem się monet? Czy w Rzeczypospolitej szlacheckiej trzeba było płacić podatki? Jakie czynniki wpływały na rozwój i zastój gospodarki? Czym było płacidło i barter? Kim był mincerz? Na zakończenie zajęć każdy uczeń mógł wybić monetę. Udział w warsztatach rekonstrukcyjnych był dla uczniów ciekawą formą poznawania aspektów życia w danej Polsce.

Zwiedzanie wystawy plenerowej, która rozświetla historyczne ogrody przy Pałacu w Wilanowie- „Królewski Ogród Światła” na długo pozostanie w pamięci uczniów. W czasie zmroku na wystawy zaprowadził dzieci 75- metrowy świetlisty tunel, w którym rozbrzmiewała muzyka klasyczna. Dzieci podziwiały bramę do ogrodu na dziedzińcu i muzyczno-świetlne atrakcje na tarasie dolnym barokowego ogrodu, oglądały wystawę „Galeria Obrazów”- w której były reprodukcje wybranych dzieł  z kolekcji wilanowskich. Przy rozświetlony wejściu do parku dzieci pozowały do zajęć w  strojach nawiązujących do XVII wiecznej mody. Duże zainteresowanie wzbudził Ogród Różany. Trójwymiarowe pokazy łączące światło, obraz i dźwięk pozwoliły zainteresować uczniów życiem króla Jana III i królowej Marii Kazimiery.

 Drugim punktem edukacyjnym na trasie wycieczki znalazł się Historyczny Zespół Miasta z Traktem Królewskim i Wilanowem. Uczniowie dowiedzieli się, że od 1994 roku Trakt Królewski w Warszawie z historycznym zespołem miasta uznany jest za pomnik historii. Uczniowie obejrzeli Zamek Królewski, zwiedzili Bazylikę Archikatedralną p. w. św. Jana Chrzciciela w Warszawie, plac zamkowy z Kolumną Zygmunta  ulicę Krakowskie Przedmieście, zobaczyli Pałac Prezydencki, pomnik Adama Mickiewicza, Ks. Józefa Poniatowskiego.

Wycieczka jest jedną z ważniejszych form pracy dydaktyczno-wychowawczej, spełnia istotną rolę w procesie  nauczania- uczenia się. Wycieczka krajoznawczo-turystyczna miała szczególne znaczenie dla rozwoju osobowości młodego człowieka.

Udział uczniów w wycieczce stanowił bogate źródło przeżyć, a jednocześnie  wyzwolił chęć aktywnego uczestnictwa i działania w organizowanym wydarzeniu. Uczniowie poznali wiele interesujących miejsc, ale przede wszystkim mogli wspólnie spędzić czas , integrując się nawzajem po długim okresie ograniczonych kontaktów. Wsparcie finansowe pozwoliło na realizację zamierzeń dydaktyczno-wychowawczych naszej szkoły.

Autor tekstu i zdjęcia: Hanna Kirchhof

 

 

Data dodania: 2022-12-01 15:24:32
Data edycji: 2023-03-13 13:11:08
Ilość wyświetleń: 343
Bądź z nami
aktualności i informacje
Biuletynu Informacji PublicznejElektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej
Logo Facebook
Facebook
Biuletynu Informacji Publicznej
Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej