Szkoła Podstawowa im. ks. Jana Twardowskiego w Rumianie realizuje projekt z zakresu edukacji ekologicznej „Myśl-Eko-Pozytywnie. Twórz Kreatywnie. Warsztaty twórczego recyklingu”. Placówka pozyskała dofinansowanie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie.
Pierwszym punktem realizowanego projektu był wyjazd do Zakładu Gospodarki Odpadami Komunalnymi w Olsztynie. W dniu 20.05.2024r. uczniowie uczestniczyli w spotkaniu dotyczącym funkcjonowania ZGOK i właściwej gospodarki odpadami komunalnymi. Celem wycieczki było przypomnienie zasad segregacji odpadów. Prowadzący spotkanie Pan Paweł Gęsicki zwrócił uwagę na wpływ warunków warunków składowania na środowisko przyrodnicze. Podkreślił, że Polacy segregują odpady od 2013r. Zakład istnieje od 2015r. i obsługuje 500 tys. mieszkańców, którzy wytwarzają 160-170 tys. ton odpadów rocznie. Uczniowie uczyli się segregacji odpadów, została także przedstawiona idea recyklingu (tworzyw sztucznych, szkła, odpadów biodegradowalnych). Celem realizowanego projektu jest stałe pogłębianie świadomości ekologicznej w zakresie gospodarki odpadami, a także umiejętność segregowania odpadów i surowców wtórnych w taki sposób, aby je pożytecznie przetworzyć.
Następnie uczniowie ubrani w kaski i kamizelki zwiedzili zakład-część mechaniczną, biologiczną, linię do hali biosuszenia. Ogromna ilość odpadów, nieprzyjemne zapachy wywarły na uczniach duże wrażenie. Była to prawdziwa lekcja segregacji odpadów w terenie, która może zmienić ich nawyki związane z segregacją.
Poprzez edukację chcemy okazać, że jesteśmy zatroskani o naszą planetę. Chcemy tak ukształtować postawy młodych ludzi, aby zawsze dostrzegali piękno swojego miejsca zamieszkania i byli świadomymi obywatelami odpowiedzialnymi za losy Matki Ziemi.
Autor tekstu: Hanna Kirchhof
13-220 Rybno
Rumian 12