Szkoła Podstawowa im. ks. Jana Twardowskiego w Rumianie realizuje projekt, który jest inicjatywą edukacyjno-kulturalną wspierająca system oświaty w edukacji patriotycznej. Finansowany jest ze środków Ministra Edukacji i Nauki w ramach Programu Wspierania. Celem projektu jest zaangażowanie uczniów w aktywności mające na celu poznanie i rozbudzenie ciekawości w tematach historycznych, w zakresie dorobku naukowego, sztuki, dziedzictwa kulturowego i naturalnego Polski jako kształtowania postaw patriotycznych.
Szkoła Podstawowa otrzymała pomoce dydaktyczne w postaci 12 długopisów 3D oraz 12 kg różnokolorowych filamentów. Dzięki wsparciu został zrealizowany projekt szkolny „W świecie zabytków”.
Uczniowie pod opieką nauczycieli wykonali makiety zabytków na Warmii i Mazurach. Mieli szansę przyjrzeć się bliżej kilku zabytkom architektonicznym z obszaru Warmii i Mazur, a swoje obserwacje odwzorowali w formie fasad 3D stworzonych z użyciem długopisów 3D.
Praca nad budowlami pokazała, że uczniowie chętnie angażują się w działania związane z poznaniem architektury przy użyciu nowych technologii. Uczniowie wykazali się dużą cierpliwością, zaangażowaniem i sprawnością manualną w tworzeniu makiet w wersji 3D. Stworzenie budowli: kościoła p.w. św. Mikołaja Biskupa w Grzędzie, Bazyliki Najświętszego Zbawiciela i Wszystkich Świętych w Dobrym Mieście, a także Archikatedry we Fromborku to duże wyzwanie dla młodych budowniczych.
Każdy zespół prezentował makiety, opowiadał o swoim budynku odwołując się do informacji zgromadzonych podczas researchu.
Uczniowie rozmawiali na temat architektury w życiu społecznym i kulturalnym kraju. Chętnie dzieli się swoimi przemyśleniami i emocjami związanymi ze zdobywaniem wiedzy o zabytkach. Zgłębili wiedzę o dawnych czasach analizując zabytkowe budowle. Poznanie i analiza znanych budowli w decydujący sposób wpłynęła na rozwój zainteresowań historycznych.
Już z niecierpliwością czekają na kolejne wyzwanie pod hasłem: Regionalne style Polski.
Połączenie edukacji historycznej z nowoczesnymi technologiami w decydujący sposób rozbudza ciekawość w tematach historycznych, sztuki.
Realizatorzy projektu Hanna Kirchhof i Marek Zieliński w kolejnej odsłonie przedstawią działania uczniów.
Autor tekstu: Hanna Kirchhof
Zdjęcia: Hanna Kirchhof
13-220 Rybno
Rumian 12