Szkoła Podstawowa im. ks. Jana Twardowskiego w Rumianie otrzymała dofinansowanie z Fundacji PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza na kwotę 8 500,00 zł na realizację projektu „Woda na wagę złota”. Głównym celem realizowanego przedsięwzięcia było promowanie wśród uczniów, rodziców, a także w środowisku lokalnym wody i odpowiedzialności za jej gospodarowanie. Zespół projektowy przeprowadził audyt wodny w budynku szkoły i swoich gospodarstwach domowych. Wyniki audytu zostały upublicznione na portalach społecznościowych: strona internetowa szkoły, fb szkoły.
Uczniowie przeprowadzili badania zbiorników wodnych znajdujących się w pobliżu szkoły: Jezioro Rumian, Struga Rumiańska przy użyciu walizki badacza wody.
Został przeprowadzony konkurs plastyczny na przygotowanie ulotki „Woda- nasze wspólne dobro”, którego głównym celem było promowanie działań związanych z poszanowaniem zasobów wodnych, wręczenie ulotek mieszkańcom miejscowości podczas marszu „Obrońcy wody”. Wszyscy uczniowie aktywnie włączyli się w przygotowania do marszu, każdy zespół wykonał transparenty zachęcające do działań w obszarze oszczędzania wody. W ogrodzie zostały zainstalowane praktyczne rozwiązania pokazujące praktyczne sposoby wykorzystania wody deszczowej- ogródek deszczowy w skrzyni i gruncie. Uczniowie dokonali nasadzeń roślin hydrofitowych, a także zostały umieszczone tablice informacyjne „Sposoby zagospodarowania wody w domu, ogrodzie”, „Woda a klimat”, które pozwolą na edukację na temat zasobów wodnych w zielonej klasie. Podsumowanie projektu nastąpiło podczas uroczystego otwarcia strefy edukacyjnej. Edukacja przez działanie w obszarze ekologii, to podejście, które skupia się na praktycznym doświadczeniu i zaangażowaniu w działania proekologiczne, aby zwiększyć świadomość ekologiczną i promować pozytywne zmiany.
Uczniowie realizujący projekt „Woda na wagę złota” wykazali się dużym zaangażowaniem w pracy zespołowej i odpowiedzialnością za powierzone zadania. Projekt ekologiczny stał się doskonałą okazją do wzmocnienia współpracy międzyprzedmiotowej oraz integracji społeczności szkolnej, jak i lokalnej, a jednocześnie stał się odpowiedzią na globalne wyzwania.
Autor tekstu: Hanna Kirchhof
13-220 Rybno
Rumian 12