Święta Wielkanocne związane są z licznymi tradycjami i zwyczajami. W Polsce, w szczególny sposób tradycyjna kultura ludowa łączy się z obrzędowością chrześcijańską. W zależności od regionu możemy spotkać nieco odmienne formy dawnych wielkanocnych zwyczajów, ale zawsze będą przygotowywane barwne palmy na Niedzielę Palmową, zwyczaj święcenia pokarmów w Wielką Sobotę, malowanie jajek, oblewanie wodą w „Lany Poniedziałek”, czyli w drugi dzień Świąt. W naszym kraju bardzo ważnym obyczajem jest uroczyste śniadanie wielkanocne spędzane w rodzinnym gronie. Rozpoczyna się od składania życzeń, dzielenia się jajkiem oraz święconką z koszyczka wielkanocnego.
Właśnie w nawiązaniu do tej tradycji uczniowie klasy IV i V przygotowali w ramach projektu edukacyjnego szkolne przedstawienie pod tytułem „Śniadanie Wielkanocne”. Uczniowie, pod kierunkiem wychowawców: Anny Rogożyńskiej i Grzegorz Wiergowskiego, sami opracowali autorski scenariusz, przydzielili role występującym aktorom, przygotowali scenografię i rekwizyty. Od samego początku w obu klasach można było zauważyć ogromną mobilizację i zapał. Zgodnie z założeniami metodycznymi, projekt edukacyjny przebiegał wzorcowo, a ustalony podział zadań, obowiązków i ról realizowany był bardzo konsekwentnie.
Efekt prac i kilkutygodniowych prób okazał się niezwykły. W ostatni dzień przed przerwą świąteczną, na widowni, w sali gimnastycznej, panowała niemal zupełna cisza, co się nieczęsto zdarza. Nawet najmłodsze dzieci z „zerówki” i przedszkola z ogromną uwagą obserwowały wydarzenia na scenie – radość dziadków z przyjazdu dzieci i wnuków, wspólne rozmowy przy stole, powrót rodziny z kościoła ze święconką i uroczyste śniadanie wielkanocne, ale najwięcej radości przyniosło poszukiwanie słodyczy i upominków pozostawionych w ogrodzie przez „wielkanocnego zająca”. Inscenizacja sprawiła, że cała szkolna społeczność już w środę wkroczyła w świąteczną atmosferę Wielkanocy.
Tekst i zdjęcia: Grzegorz Wiergowski
13-220 Rybno
Rumian 12