15 grudnia 2023r. w Warmińsko-Mazurskim Ośrodku Doskonalenia w Olsztynie podczas gali podsumowującej konkurs realizowany w ramach projektu” „Wspólnie dbamy o czyste powietrze na Warmii i Mazurach dyrektor Szkoły Podstawowej im. ks. Jana Twardowskiego w Rumianie zaprezentowała EKOPRACOWNIĘ KLIMATYCZNĄ utworzoną w tej placówce. W spotkaniu brało udział 13 placówek edukacyjnych z województwa warmińsko-mazurskiego. Głównym celem realizowanego przedsięwzięcia po hasłem: „JesteśMy aktywni dl klimatu” było stworzenie nowoczesnej pracowni klimatycznej, prowadzenie zajęć edukacyjnych i innych form aktywności służących podniesieniu poziomu świadomości na temat skutków zmiany klimatu oraz sposobów jej łagodzenia i adaptacji do zmieniających się realiów klimatycznych.
Placówka realizowała ogólnopolski projekt UNICEF „Klimat dla młodych”, którego głównym celem jest kształtowanie świadomości w zakresie znaczenia ekologicznego stylu życia oraz inspirowanie młodego pokolenia do podejmowania działań na rzecz ochrony klimatu. Przeprowadzono generalny remont sali lekcyjnej przeznaczonej na utworzenie pracowni klimatycznej, doposażono pracownię w nowoczesne meble, monitor interaktywny, a także w pomoce dydaktyczne przeznaczone do realizacji zadań związanych z ochrona klimatu.
Uroczyste otwarcie pracowni z udziałem zaproszonych gości odbyło się 8.11.2023r. Dyrektor podczas swojej prezentacji zwróciła uwagę na dalsze działania, które swoim zasięgiem będą obejmowały województwo warmińsko-mazurskie. Jednym z realizowanych zadań będą konkursy plastyczne dla dzieci przedszkolnych i uczniów kl. 1-3 po hasłem „Mam oko na energię” oraz konkurs fotograficzny dla uczniów kl. 4-8, uczniów szkół ponadpodstawowych pod hasłem: OZE w mojej miejscowości. W ten sposób gorąco zachęcała placówki do wzięcia udziału w zaproponowanych formach aktywności grą planszową na temat odnawialnych źródeł energii, która zachęcała do pogłębienia wiedzy na temat odnawialnych źródeł energii.
W kolejnym etapie działań zostaną zorganizowane warsztaty dla nauczycieli województwa warmińsko-mazurskiego pod hasłem: OZE to przyszłość energetyki i nadzieja na ograniczenie zmiany klimatycznej.
Pomoce dydaktyczne stanowiące wyposażenie pracowni klimatycznej będą wykorzystywane do prowadzenia zajęć z OZE na różnych etapach edukacyjnych.
W końcowej części prezentacji dyrektor szkoły podkreśliła, iż poziom edukacji klimatycznej jest na niskim poziomie. Dlaczego też uczniowie, nauczyciele, społeczność lokalna mogą realizować zadania pokazujące jak ważna dla każdego z nas jest Matka Ziemia.
Możliwość utworzenia pracowni klimatycznej daje wielkie możliwości do podejmowania różnorodnych aktywności, które będą miały na celu podniesienie poziomu świadomości na temat skutków zmiany klimatu.