20 grudnia 2019r.w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Olsztynie odbyło się podsumowanie Europejskich Dni Dziedzictwa. W tegorocznej edycji tematem przewodnim był „Polski Splot”. Temat nawiązywał do wspólnego wysiłku Polaków związanego z połączeniem kraju z trzech części funkcjonujących wcześniej w ramach oddzielnych organizmów państwowych zaborców.
We wrześniu 2019r. Szkoła Podstawowa im. Ks. Jana Twardowskiego w Rumianie po raz kolejny przystąpiła do organizacji Europejskich Dni Dziedzictwa. Placówka zorganizowała przedsięwzięcie pod hasłem: „Granicą Plebiscytu. Groszki 1920.”. Miejscowość Groszki posiada bogatą przeszłość historyczną. W czasie plebiscytu 11 lipca 1920r. mieszkańcy opowiedzieli się za przyłączeniem miejscowości do Polski. W ramach spotkania uczniowie zaprezentowali występy artystyczne pod hasłem „Dla Niepodległej”, rodzice wspólnie z dziećmi wzięli udział w rodzinnym konkursie „Łańcuch dla Niepodległej”, chętni uczestnicy wzięli udział w wycieczce rowerowej szlakiem miejscowości przyłączonych do Polski : Groszki-Napromek-Lubstynek. Wszystkie działania przyczyniły się do popularyzacji wiedzy na temat Plebiscytu w Groszkach. W ten sposób w poczuciu odpowiedzialności została przekazana historia tamtych ważnych dni mieszkańcom Gminy Rybno.
Podczas podsumowania Szkoła Podstawowa im. Ks. Jana Twardowskiego w Rumianie otrzymała podziękowanie z rąk Zdzisława Fadrowskiego – Dyrektora Departamentu Kultury, Edukacji Urzędu Marszałkowskiego w Olsztynie ora Dyrektora Muzeum Bitwy Pod Grunwaldem dr Szymona Dreja.
13-220 Rybno
Rumian 12