15 lipca 2020r. o godz. 8 w Muzeum w Ostródzie została otwarta wystawa: Plebiscyt 1920 w powiecie ostródzkim: WYGRANI I PRZEGRANI. Wystawa upamiętniała 100 rocznicę plebiscytu na Warmii i Mazurach. Na otwarciu wystawy nie zabrakło przedstawicieli Komitetu Obchodów Plebiscytu w Groszkach, z przewodniczącym panem Piotrem Rydlem Chyrzyńskim. Pan Piotr Rydel przedstawił ideę powstania Komitetu i działania podejmowane przez członków Komitetu na przełomie 10-lat. Dyrektor Szkoły Podstawowej im. ks. Jana Twardowskiego w Rumianie Hanna Kirchhof omówiła współpracę szkoły z Komitetem, której zasadniczym celem jest przekazywanie młodzieży wzorców pozostawionych przez tutejszych bohaterów, którzy ocalili polską tożsamość mimo presji germanizacyjnej zabiegali o przyłączenie swojej rodzinnej ziemi do odrodzonej Ojczyzny.
Na wystawie zostały zaprezentowane materiały dotyczące Plebiscytu zgromadzone przez Szkołę Podstawową im. ks. Jana Twardowskiego w Rumianie. Banery jako element konkursu: Mieszkańcy Groszek na starych fotografiach, projekt ścieżki dydaktyczno- historycznej Plebiscyt na Warmii, Mazurach i Powiślu w 1920, przewodnik do ścieżki i inne dokumenty.
Dyrektor ostródzkiego Muzeum pan Cezary Wawrzyński podziękował za przybycie i zaangażowanie się w tworzenie wystawy. Każdy uczestnik otrzymał wydanie Polskich Gazet Plebiscytowych z 1920r., wydanie z okazji jubileuszu 100 lat Domu Polskiego, Plebiscytu i Związku Polaków w Prusach Wschodnich przez Instytut Północny im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Olsztynie, a także wręczono symboliczną monetę, stworzono przez ostródzki urząd miasta. Na jej awersie jest napisane „Głosuj za polską Ostródą”. Na rewersie jest z kolei orzełek i napis 100 rocznica plebiscytu i data 11 lipca 1920r.
Zgromadzeni mieszkańcy Groszek i Naguszewa byli dumni ze swoich przodków, którzy w wyniku plebiscytu opowiedzieli się za Polską. Udział w uroczystościach poświęconych upamiętnieniem 100 rocznicy Plebiscytu dowodzi, że Komitet, Szkoła, uczestnicy stają na straży obrony polskości i zapisywanie kolejnej ważnej karty w dziejach historii swojej małej Ojczyzny.