Kształcenie estetyczne u dzieci powinno pielęgnować poczucie piękna poprzez różnorodne możliwości odczuwania. Każdy człowiek, bez względu na wiek, musi mieć możliwość zobaczenia piękna i dobra. Pozytywna edukacja ekologiczna powiedzie się, jeśli estetyczne wychowanie znajdzie uznanie jako baza dla ludzkiego zadowolenia. W szkole obok przekazywanej wiedzy rzeczowej musi mieć miejsce także kształcenie estetyczne. Konieczne zatem jest doskonalenie poczucia pięknej przyrody i kształtowanie krajobrazu, w tym planowanie przestrzeni.
W naszej szkole dzieci i młodzież mają możliwość przyglądania się oraz aktywnego uczestnictwa
w tworzeniu ogrodu wiejskiego. Bezpośrednie przeżywanie prac – grabienie, kopanie, sadzenie roślin oraz pielęgnowanie terenu pozwala na zachowanie poczucia prawdziwości, wspieranie postrzegania i przyswajania świata przy użyciu bogactwa zmysłów.
Z dawną wsią kojarzą się nam drewniane chaty z okiennicami oraz kolorowe ogródki, gdzie rośliny rosną bez specjalnego nadzoru, samodzielnie się rozsiewając i wybierając dla siebie najlepsze stanowiska. Swobodny rozwój bowiem pozwala również na naturalną selekcję roślin, eliminując gatunki słabe lub nieprzystosowane do naszego klimatu. Ogródki naszych babć i prababć miały wyjątkowy charakter, były romantyczną oazą spokoju, rośliny nie chorowały i pięknie kwitły od wczesnej wiosny, aż do późnej jesieni. Po równiutkich trawnikach, idealnych rabatach nadszedł znów czas na ogrody w stylu wiejskim, które stają się przytulnym miejscem wypoczynku.
Dzieci, młodzież, nauczyciele i pracownicy obsługi przez cały rok dbają o estetykę szkolnego ogrodu dydaktycznego. Jesienią tego roku zbudowano przednią ścianę wiejskiej chaty, z okiennicami i drzwiami, pomalowaną drewnochronem w kolorze dąb. Zadanie to było dużym przedsięwzięciem, wymagało wiele ciężkiej pracy, wielu godzin spędzonych na dworze, niejednokrotnie przy niesprzyjającej pogodzie. Wiejska chata powstała w naszym szkolnym ogrodzie dydaktycznym dzięki Panom, którym w imieniu własnym i całej społeczności szkolnej bardzo dziękuję. Przed zabudową przygotowano odpowiednio teren i posadzono różnorodne rośliny zielne i krzewy. Swoje miejsce znalazły również drzewa, które są nieodzownym elementem wiejskiego krajobrazu, a mianowicie modrzew, lipę i grab.
Tekst i zdjęcia: Iwona Cybulska
13-220 Rybno
Rumian 12