W Polsce jest ponad 200 szkół, które noszą imię Ks. Jana Twardowskiego. Ich przedstawiciele co roku spotykają się na ogólnopolskim zjeździe w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie, gdzie w Panteonie Wielkich Polaków spoczywa ich patron.
Dnia 6 czerwca 2019r. delegacja uczniów z pocztem sztandarowym oraz nauczyciele Szkoły Podstawowej im. Ks. Jana Twardowskiego w Rumianie uczestniczyli, w uroczystości. Punktualnie o godz. 12 00, rozpoczęła się uroczysta msza święta z udziałem 22 delegacji, pocztów sztandarowych z całego kraju. Głównym Celbransem był Bp Michał Janocha, który wygłosił okolicznościowe kazanie. Przedstawił księdza Jana Twardowskiego jako kapłana, poetę i człowieka otwartego nie tylko na Boga, ale też na człowieka. Mówił o wartościach uniwersalnych: dobro, prawda, piękno, które powinny być zaszczepione podczas wychowywania młodego pokolenia. Biskup wyraził wielkie uznanie dla szkół, które noszą imię „Jana od biedronki”. W sposób szczególny podkreślił wielkie serce, skromność i prostotę księdza Twardowskiego. Po zakończeniu mszy świętej zostały wręczone nagrody dla uczniów naszej szkoły, która podczas poprzedniego zjazdu uczestniczyła w konkursie na temat Ks. Jana Twardowskiego. 12 uczniów otrzymało dyplomy za wyróżniającą kreatywność w warsztatach o ks. Janie Twardowskim.
Po zakończonej mszy uczniowie udali się do Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie. Jest to niezwykłe miejsce, w którym uczniowie mogli odbyć podróż przez czasy, kulturę i naturę. W tym dniu uczniowie uczestniczyli w warsztatach rekonstrukcyjnych: Kaligrafia (nie) zapomniana sztuka. Warsztaty prowadzone były w niepowtarzalnej scenerii w namiocie historycznym zaaranżowanym na dawne scriptorium. Odkrywali kunszt sztuki kreślenia liter w charakterze pisma angielskiego. Wielką zaletą tego pisma, które nazywa się dziś kursywa współczesna, była i jest możliwość w miarę szybkiego pisania oraz łatwość odczytywania. Pismo angielskie, w swej pierwotnej odmianie, jaką jest cancellaresca, stało się krojem powszechnie obowiązującym w czasach Króla Jana III. Poszczególne litery są smukłe i czytelne, a zarazem mają nieco fantazyjne kształty. Pisanki angielskiej w uproszczonej wersji uczymy się w szkole, jednak po kilku latach nauki wyrabiamy swój własny charakter pisma, zapominając o odpowiednim kącie nachylenia, owalności i ozdobności liter. Podczas warsztatów uczniowie zasiedli przy drewnianych pulpitach i próbowali pisać zarówno gęsimi piórami, jak i stalówkami w obsadkach.
Po zakończeniu spotkania w dawnym screptorium uczniowie zwiedzali zespół pałacowo- ogrodowy w Wilanowie. Duże wrażenie zrobił na zwiedzających ogród barokowy, a także ogród różany.
Wyjazd do Warszawy na trwałe wpisał się w życie szkolne i na pewno powtórzymy go za rok.
Tekst: Hanna Kirchhof
Zdjęcia: Grzegorz Wiergowski
13-220 Rybno
Rumian 12