Opcje widoku
Powiększ tekst
Powiększ tekst
Pomniejsz tekst
Pomniejsz tekst
Kontrast
Kontrast
Podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Reset
Reset

Ogólnopolski Zjazd Szkół im. Ks. Jana Twardowskiego

Ogólnopolski Zjazd Szkół im. Ks. Jana Twardowskiego

W Polsce jest ponad 200 szkół, które noszą imię Ks. Jana Twardowskiego. Ich przedstawiciele co roku spotykają się na ogólnopolskim zjeździe w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie, gdzie w Panteonie Wielkich Polaków spoczywa ich patron.
Dnia 6 czerwca 2019r. delegacja uczniów z pocztem sztandarowym oraz nauczyciele Szkoły Podstawowej im. Ks. Jana Twardowskiego w Rumianie uczestniczyli, w uroczystości. Punktualnie o godz. 12 00, rozpoczęła się uroczysta msza święta z udziałem 22 delegacji, pocztów sztandarowych z całego kraju. Głównym Celbransem był Bp Michał Janocha, który wygłosił okolicznościowe kazanie. Przedstawił księdza Jana Twardowskiego jako kapłana, poetę i człowieka otwartego nie tylko na Boga, ale też na człowieka. Mówił o wartościach uniwersalnych: dobro, prawda, piękno, które powinny być zaszczepione podczas wychowywania młodego pokolenia. Biskup wyraził wielkie uznanie dla szkół, które noszą imię „Jana od biedronki”. W sposób szczególny podkreślił wielkie serce, skromność i prostotę księdza Twardowskiego. Po zakończeniu mszy świętej zostały wręczone nagrody dla uczniów naszej szkoły, która podczas poprzedniego zjazdu uczestniczyła w konkursie na temat Ks. Jana Twardowskiego. 12 uczniów otrzymało dyplomy za wyróżniającą kreatywność w warsztatach o ks. Janie Twardowskim.
Po zakończonej mszy uczniowie udali się do Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie. Jest to niezwykłe miejsce, w którym uczniowie mogli odbyć podróż przez czasy, kulturę i naturę. W tym dniu uczniowie uczestniczyli w warsztatach rekonstrukcyjnych: Kaligrafia (nie) zapomniana sztuka. Warsztaty prowadzone były w niepowtarzalnej scenerii w namiocie historycznym zaaranżowanym na dawne scriptorium. Odkrywali kunszt sztuki kreślenia liter w charakterze pisma angielskiego. Wielką zaletą tego pisma, które nazywa się dziś kursywa współczesna, była i jest możliwość w miarę szybkiego pisania oraz łatwość odczytywania. Pismo angielskie, w swej pierwotnej odmianie, jaką jest cancellaresca, stało się krojem powszechnie obowiązującym w czasach Króla Jana III. Poszczególne litery są smukłe i czytelne, a zarazem mają nieco fantazyjne kształty. Pisanki angielskiej w uproszczonej wersji uczymy się w szkole, jednak po kilku latach nauki wyrabiamy swój własny charakter pisma, zapominając o odpowiednim kącie nachylenia, owalności i ozdobności liter. Podczas warsztatów uczniowie zasiedli przy drewnianych pulpitach i próbowali pisać zarówno gęsimi piórami, jak i stalówkami w obsadkach.
Po zakończeniu spotkania w dawnym screptorium uczniowie zwiedzali zespół pałacowo- ogrodowy w Wilanowie. Duże wrażenie zrobił na zwiedzających ogród barokowy, a także ogród różany.
Wyjazd do Warszawy na trwałe wpisał się w życie szkolne i na pewno powtórzymy go za rok.


Tekst: Hanna Kirchhof

Zdjęcia: Grzegorz Wiergowski

Data dodania: 2019-06-29 20:35:51
Data edycji: 2019-07-01 20:49:01
Ilość wyświetleń: 1364
Bądź z nami
aktualności i informacje
Biuletynu Informacji PublicznejElektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej
Logo Facebook
Facebook
Biuletynu Informacji Publicznej
Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej