Opcje widoku
Ikona powiększania tekstu
Powiększ tekst
Ikona pomniejszania tekstu
Pomniejsz tekst
Ikona zmiany kontrastu
Kontrast
Ikona podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Resetowanie ustawień
Reset

Niezwykłe lekcje poza szkołą

Niezwykłe lekcje poza szkołą
Ważnym elementem edukacji szkolnej jest poznanie swojego regionu, tej bliskiej i nieco dalszej okolicy, określanej mianem małej ojczyzny, z którą się utożsamiamy, identyfikujemy z jej mieszkańcami, przyrodą i przeszłością historyczną. Takie cele przyświecały wycieczce szkolnej, która odbyła się 13. marca, chociaż wyjazd uczniów należałoby uznać raczej jako zajęcia edukacyjne poza siedzibą szkoły, wykraczające poza utarte schematy nauczania w systemie klasowo – lekcyjnym. Uczniowie Szkoły Podstawowej w Rumianie uczestniczyli w zajęciach warsztatowych w Muzeum Welskiego Parku Krajobrazowego w Jeleniu. Obejrzeli wystawę przyrodniczą, gdzie podziwiali dzikie zwierzęta żyjące na terenie WPK. Spreparowane okazy „jak żywe” przedstawiono w ich naturalnym środowisku bytowania. Miejsce nie przypominało typowego muzeum, gdyż można było robić zdjęcia, wymieniać głośno swoje spostrzeżenia, zadawać najróżniejsze pytania przyrodnikom z Parku. Sporym zaskoczeniem było niezwykłe bogactwo gatunków fauny, z czego nie wszyscy zdawali sobie wcześniej sprawę.
Drugą część warsztatów stanowiły zajęcia z etnografii i kształcenia kulturowego. Uczniowie poznali narzędzia, którymi posługiwali się nasi pradziadkowie w pracy i w życiu codziennym. Były sprzęty domowe, meble, jak i maszyny rolnicze, niektóre przemyślnie skonstruowane, Wszystkie eksponaty łączyło jedno – życie dawnej wsi. Dowiedzieliśmy się, że dziewiętnastowieczna polska wieś była samowystarczalna, a życie jej mieszkańców toczyło się w zgodzie z naturą i rytmem kolejnych pór roku. Dużym zaskoczeniem, zwłaszcza dla młodszych, było odkrycie, że obszar Welskiego Parku Krajobrazowego, leżącego w południowo – zachodniej części województwa warmińsko – mazurskiego, to nie są Mazury, ani tym bardziej Warmia. Jest to ziemia lubawska wchodząca w skład Ziemi Chełmińskiej i Pomorza Zachodniego.
Zupełnie innym, równie ciekawym, a także inspirującym wydarzeniem tego dnia, była wizyta w Miejskim Domu Kultury w Lidzbarku na „spektaklu malowanym piaskiem”. Istotą przedstawienia były obrazy tworzone na żywo przez dwie panie artystki za pomocą piasku, światła i cienia. Niezwykłe kompozycje powstawały na szklanym pulpicie odpowiednio podświetlanym od spodu i wyświetlanym widzom na dużym, kinowym ekranie. Z piasku „w połączeniu z muzyką i nastrojowym głosem lektora powstają prawdziwe arcydzieła, by po chwili rozsypać się w piach i zrobić miejsce kolejnym obrazom”. Widzowie z zapartym tchem obserwowali proces tworzenia niezwykłych i jakże ulotnych obrazów oraz scen przedstawianej historii rozwijając jednocześnie swoją wrażliwość na piękno, wyobraźnię, kształtując kreatywne myślenie oraz zdolność koncentracji. Artystki w swoisty sposób przedstawiły dwie sztuki, dla młodszych uczniów – baśń „Królowa Śniegu”, a dla starszych – „Mały Książę” posługując się unikatową techniką zwaną „teatrem na desce”, którą posługuje się na całym świecie zaledwie 250 twórców.
 
 
Tekst: Grzegorz Wiergowski
Zdjęcia: Hanna Kirchhof i Grzegorz Wiergowski
Data dodania: 2024-03-18 20:10:56
Data edycji: 2024-03-18 20:12:19
Ilość wyświetleń: 446
Bądź z nami
aktualności i informacje
Biuletynu Informacji PublicznejElektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej
Logo Facebook
Facebook
Biuletynu Informacji Publicznej
Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej