Laboratoria Przyszłości to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
W dniu 03.04.2023r. w Szkole Podstawowej im. ks. Jana Twardowskiego w Rumianie gościliśmy Mobilne Laboratoria Przyszłości.
Edukatorzy z Instytutu Badań Edukacyjnych prowadzili z uczniami kl. IV-VI warsztaty w ramach realizacji programu Laboratoria Przyszłości. Każda grupa uczestniczyła w dwugodzinnych zajęciach, w dwóch blokach tematycznych; druk 3D oraz długopisy 3D. Podczas pierwszej części uczniowie zostali zapoznani z budową i działaniem drukarki 3D. Z ogromnym zainteresowaniem oglądali różnorodne modele przestrzenne, które zostały wcześniej wydrukowane na drukarce 3D. Kolejny etap warsztatów to wybieranie modeli do druku oraz ich samodzielne drukowanie. Powstały breloczki, biżuteria, pionki do tworzonej przez uczniów gry planszowej. Uczniowie dowiedzieli się skąd czerpać gotowe modele do druku 3D oraz poznali programy do projektowania własnych modeli.
W drugiej części warsztatów uczniowie poznali sposób działania długopisów 3D. Długopisy 3D to sprzęt, który niesamowicie rozwija kreatywność, wyobraźnię przestrzenną i prawność manualną.
Kiedy uczniowie otrzymali długopisy 3D i mogli tworzyć własne przedmioty, które były bardzo oryginalne i niepowtarzalne działanie. Aby długopis działał, trzeba go załadować filamentem, czyli wkładem plastycznej masy, którą po rozgrzaniu do 170 stopni można dowolnie kształtować. Uzyskane przez uczniów efekty pokazały, że choć początki wcale nie są łatwe, to frajda spora. W związku ze zbliżającymi się Świętami Wielkanocnymi uczniowie tworzyli oryginalne sylwety kolorowych pisanek, napisy „Wesołego Alleluja”, a także przedmioty wg własnej inwencji twórczej.
Nauczyciele przekonali się, że zajęcia z długopisem 3D nie tylko pobudzają wyobraźnię uczniów, ćwiczą motywację małą, koordynują pracę oko-ręka, a przede wszystkim są świetną okazją do zabawy.
Przyjazd Mobilnego Laboratorium Przyszłości w sposób praktyczny wsparł uczniów i nauczycieli w wykorzystywaniu sprzętu zakupionego w ramach programu Laboratoria Przyszłości. Dzięki temu spotkani uczniowie mieli szansę na rozwijanie kreatywności, pasji, zainteresowań i talentów, które przełożą się na lepszy start w dorosłość.
Udział w warsztatach stanowił inspirację do eksperymentowania z technologią zarówno dla uczniów, jak też dla nauczycieli.
Autor: Hanna Kirchhof
Zdjęcia: Iwona Cybulska, Grzegorz Wiergowski, Bożena Ossowska
13-220 Rybno
Rumian 12