Czcionka:

A+A-

Kontrast:

MIKOŁAJ KOPERNIK – człowiek wielu talentów

MIKOŁAJ KOPERNIK – człowiek wielu talentów
W ramach realizacji projektu „MIKOŁAJ KOPERNIK – człowiek wielu talentów. Gminny projekt edukacyjny upamiętniający 550 urodziny Mikołaja Kopernika” 10.03.2023 r. w Szkole Podstawowej im. ks. Jana Twardowskiego w Rumianie odbyło się spotkanie dla Kół Gospodyń Wiejskich z gminy Rybno dotyczące polskiej, średniowiecznej kuchni – „Na szlaku smaku Mikołaja Kopernika”.
Na spotkaniu został przedstawiony Szlak Kopernikowski ale troszkę z innej strony. Przemieszczając się po Szlaku Kopernikowskim, prowadzącym przez szereg miejscowości na Warmii (między innymi: Olsztyn, Dobre Miasto, Lidzbark Warmiński, Pieniężno, Braniewo, Frombork) odkrywamy tajemnice smaków związane z każdym z tych miejsc. Oprócz wątków wiążących szlak z osobą i dokonaniami Kopernika np. w taksie chlebowej, odkrywamy też niezwykle upodobania biskupa Krasickiego, ciekawe historie lokalne budujące koloryt miejsca, specyficzne tradycje a także obyczaje kulinarne.
Niektóre z tych tradycji są zakotwiczone w obyczajowości warmińskiej różnych okresów, inne wynikają ze zdarzeń historycznych lub bardziej osobistych doświadczeń, jednak łącznie tworzą niezwykły koloryt Warmii.
W spotkaniu wzięły udział przedstawicielki KGW z Dębienia, Naguszewa-Groszek, Rumiana i Truszczyn.
Dziękujemy za obecność i już nie możemy się doczekać samych odchodów 550 urodzin M. Kopernika, na które panie z Kół Gospodyń mają przygotować dania inspirowane kopernikowskimi czasami.
 
Tekst i zdjęcia: Anna Piątkowska
Data dodania: 2023-03-11 11:56:43
Data edycji: 2023-03-11 11:57:29
Ilość wyświetleń: 125
Bądź z nami
aktualności i informacje
Biuletynu Informacji PublicznejElektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej
Logo Facebook
Facebook