Czcionka:

A+
A-

Kontrast:

Matematyka wcale nie musi być nudna

Matematyka wcale nie musi być nudna

Matematyka nie bez powodu uznawana jest za  „królową nauk”. Towarzyszy nam przez całe życie. Już od najmłodszych lat dziecko ma kontakt z matematyką np.: w sklepie - ważenie, liczenie, na ulicy - figury geometryczne. Przykładów takich można podawać wiele. Żyjemy w dynamicznym świecie informacji i bez znajomości matematyki człowiek nie jest w stanie za nimi nadążyć. Właśnie dlatego warto rozwijać zamiłowanie do tego przedmiotu jak najwcześniej. Naszym zadaniem nauczycieli i rodziców jest stworzenie warunków do zrozumienia i opanowania przez dziecko pojęć matematycznych. Najważniejsze, aby dziecko poznawało matematykę, doświadczało jej. Ćwiczyć możemy wszędzie - w domu, idąc na spacer czy też podróżując.

4 kwietnia 2019 r. w klasie I odbyły się zajęcia otwarte dla rodziców, których celem było uświadomienie rodzicom znaczenia matematyki w życiu każdego z nas, a przede wszystkim w życiu ich dzieci oraz pokazanie jak można połączyć naukę matematyki z zabawą. Rodzice mieli okazję zobaczyć jak ich pociechy za pomocą manipulacji na konkretach, wcielając się między innymi w rolę jubilera rozwiązują zadania tekstowe.

„Muchy matematyczne” to wspaniała gra matematyczna, dzięki której dzieci w naszej szkole uczą się między innymi dodawania i odejmowania. Trzeba „pacnąć” łapką na muchę, czyli na odpowiedni do działania wynik. Gra okazała sie bardzo zabawna dla rodziców! „Kaboom” to kolejna gra, która sprawiła wszystkim wiele radości. Wykorzystywane są do niej patyczki laryngologiczne, na których zapisane są działania matematyczne. Liczysz, liczysz, aż tu nagle KABOOM i niestety trzeba oddać wszystkie patyczki.

Udział pani Karoliny Januszewskiej i pani Moniki Ciecińskiej w warsztatach „Gry matematyczno - logiczne Andrzeja Grabowskiego” umożliwił rodzicom jak i pierwszoklasistom poznanie nowych form i metod pracy w oparciu o karty. Karty są odpowiednie zarówno dla dzieci, które lubią liczyć - będą w tym sprawniejsze, jak i dla tych, które z trudem liczą na palcach - szybciej przejdą na rachunek pamięciowy. Podczas zabawy kartami dzieci nie tylko doskonaliły umiejętności rachunkowe, ale rozwijały także precyzję myślenia i skutecznie kształtowały odporność emocjonalną.

Rodzice oraz uczniowie bardzo chętnie brali udział w wielu zabawach i grach matematycznych, Wspólne przeżywanie i działanie pozwoliło rodzicom dokładniej poznać własne dziecko, a także zauważyć jego problemy. Serdecznie dziękujemy wszystkim rodzicom za udział w spotkaniu i przede wszystkim aktywne w nim uczestnictwo. Pamiętajmy, że wiedza i umiejętności matematyczne przyczyniają się do sukcesu dziecka nie tylko w szkole, ale również w życiu codziennym.

 

Tekst: Karolina Januszewska

Zdjęcia: Monika Ciecińska

Data dodania: 2019-04-07 12:29:16
Data edycji: 2019-04-07 12:47:49
Ilość wyświetleń: 128

Konkursy

Zgłoś się do konkursu szkolnego! Nabór trwa jeszcze kilka dni!
Więcej informacji

Ankiety

Weź udział w jednej z ankiet szkolnych! Twoja opinia jest ważna!
Więcej informacji

Kalendarz

Klasy

Przejdź na stronę swojej klasy zobacz najnowsze wpisy i bądź na bieżąco!
Więcej informacji
Bądź z nami
aktualności i informacje
Twój Boks
Dowolna informacja
Przykładowy button