15 maja br. w ŚWIĘTO POLSKIEJ NIEZAPOMINAJKI w naszej szkole odbyło się kolejne seminarium naukowe o charakterze proekologicznym. Tematem przewodnim były kasztanowce i problemy z jakimi się one borykają. Seminarium było realizowane metodą projektu i skierowane było do uczniów szkoły podstawowej oraz dorosłych. Swoim zasięgiem obejmowało całą gminę Rybno. Wśród gości byli: przedstawiciele Urzędu Gminy Rybno z Wójtem panem Tomaszem Węgrzynowskim na czele, entomolog z Uniwersytetu Warmińsko – Mazurskiego w Olsztynie, Leśniczy pan Mariusz Sękowski, przedstawiciele Stowarzyszeń działających w miejscowościach należących do obwodu naszej szkoły, przedstawiciele Rady Rodziców,
Celem tego przedsięwzięcia było kształcenie poczucia jedności ze środowiskiem przyrodniczym i społeczno – kulturowym, rozwijanie umiejętności rozwiązywania problemów zgodnie z posiadaną wiedzą, przewidywanie następstw ingerencji człowieka w środowisko przyrodnicze oraz podejmowanie w związku z tym własnych decyzji.
Uczniowie klasy I, II, IV, VI, VII i VIII wystąpili w pięknym przedstawieniu teatralnym „Tropiciele”, które wyjaśniło odbiorcom, w jaki sposób ratować kasztanowce. W postaci apelu do dorosłych z prośbą o pomoc w ratowaniu kasztanowców zaprezentowano prezentację multimedialną „Kasztanowce wokół nas” ukazującą zdjęcia tych drzew występujących w naszej okolicy. Głównym punktem programu był wykład entomologa z Uniwersytetu Warmińsko – Mazurskiego w Olsztynie na temat szrotówka kasztanowcowiaczka.
W szkolnym ogrodzie prowadzono miniszkółkę kasztanowców. Wszyscy uczestnicy spotkania otrzymali w prezencie małe drzewko do posadzenia na terenie swojego gospodarstwa domowego. W ten sposób zadbali wszyscy o zwiększenie bioróżnorodności w miejscu swojego zamieszkania.
W ramach seminarium zorganizowany został gminny konkurs przyrodniczo - ekologiczny( plastyczny w kilku kategoriach oraz wiedzowy w postaci drużynowej gry „Leśne Koło Fortuny”). Wyłoniono zwycięzców, wręczono nagrody, a wszystkie prace, które wpłynęły zostały umieszczone na wystawie pokonkursowej.
W konkursach zwyciężyli:
Kategoria 3- 4 latki „Las w oczach dziecka”
I miejsce - Cezary Zdrojewski – Rumian
II miejsce - Norbert Świniarski – Rumian
III miejsce - Weronika Szczepańska – Rumian
wyróżnienie - Kinga Kornacka – Rumian
Kategoria 5- 6 latki „Las w oczach dziecka”
I miejsce - Lucyna Maciołek – SP Koszelewy
II miejsce - Katarzyna Oleksiak – SP Koszelewy
III miejsce - Olga Heleniak – Przedszkole w Rybnie
wyróżnienie - Julia Lewandowska – Przedszkole w Rybnie
Kategoria klasy I – III „Bliżej lasu”
I miejsce - Daria Rozentalska – kl. II Rumian
II miejsce - Łukasz Lenckowski – kl. I Rumian
III miejsce - Kacper Bielecki – kl. I Rumian
wyróżnienie - Oskar Piątkowski – kl. II Rumian
Kategoria klasy IV-VI „Pamiętajmy o kasztanowcach”
I miejsce - Izabela Tara – SP Koszelewy
II miejsce -Patrycja Szczawińska – SP Rumian
III miejsce - Zuzanna Kamińska – SP Rumian
wyróżnienie - Maja Rozentalska – SP Rumian
W grze zespołowej „Leśne Koło Fortuny” zmagała się klasa VII i VIII. Zwycięzcami zostali reprezentanci klasy VIII i otrzymali nagrody.
Organizacja Seminarium możliwa była dzięki wsparciu przede wszystkim Nadleśnictwa Lidzbark. Nagrody w konkursie wiedzowym przekazało również Starostwo Powiatowe w Działdowie.
Za każdą okazaną pomoc Dyrekcja i Rada Pedagogiczna wszystkim bardzo dziękuje.
Projekt przygotowały i zrealizowały: Iwona Cybulska, Monika Ciecińska, Karolina Januszewska.
Autor tekstu: Iwona Cybulska
13-220 Rybno
Rumian 12