W dniu 19.06.2026r. w Szkole Podstawowej w Rumianie odbyło się uroczyste otwarcie HYDROSTREFY. Młodzież w ramach realizacji projektu Potrafię-Decyduję-Działam- „Detektywi w Gminie Rybno” przeznaczyła swój budżet obywatelski w wysokości 10 000,00 zł na utworzenie hydrostrefy. W przestrzeni szkolnej zabezpieczono strefę stałego dostępu do czystej wody pitnej dla uczniów. Nowoczesne poidełko (zdrojownik) pozwala dzieciom na napełnienie własnych butelek wielorazowych oraz bezpośrednie gaszenie pragnienia na przerwach. Utworzona stacja uczy całą społeczność szkolną zdrowych nawyków regularnego picia wody, a jednocześnie realnie ogranicza generowanie plastikowych odpadów z jednorazowych butelek. W ramach budżetu obywatelskiego młodzież odpowiednio zaaranżowała przestrzeń poprzez umieszczenie tablicy informacyjnej „Dlaczego warto pić wodę”, siedziska i tapetę z kulą ziemską zanurzoną w wodzie.
Realizacja tego projektu udowodniła, że szacunek do wody to proces całościowy.