Opcje widoku
Ikona powiększania tekstu
Powiększ tekst
Ikona pomniejszania tekstu
Pomniejsz tekst
Ikona zmiany kontrastu
Kontrast
Ikona podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Resetowanie ustawień
Reset

EUROPEJSKIE DNI DZIEDZICTWA RUMIAN 15.09.2019 r.

EUROPEJSKIE DNI DZIEDZICTWA RUMIAN 15.09.2019 r.

Organizacja Europejskich Dni Dziedzictwa na trwałe wpisała się do kalendarza uroczystości szkolnych Szkoły Podstawowej im. Ks. Jana Twardowskiego w Rumianie. 15 września o godz. 1400 na terenie szkoły odbyło się kolejne spotkanie pod hasłem „Granicą Plebiscytu. Groszki 1920”.

W niedzielne popołudnie zgromadzili się mieszkańcy miejscowości Rumian, Naguszewo, Groszki, Dębień, Truszczyny.

Na obchody Europejskich Dni Dziedzictwa przybyli zaproszeni goście: Pan Wójt Gminy Rybno- Tomasz Węgrzynowski, Sekretarz Urzędu Gminy Rybno Pani Jolanta Jendrycka, a także Kierownik Oświaty, Pani Wiesława Wróblewska.

Symbolicznego otwarcia dokonał Wójt Gminy, który podkreślił , że wydarzenia kulturalne odbywające się w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa coraz mocniej wpisują się w świadomość społeczną Polaków, są znakomitą sposobnością do budowania kapitału społecznego oraz podnoszenia poziomu wiedzy na temat wartości lokalnego dziedzictwa. Dyrektor szkoły Hanna Kirchhof podkreśliła, że to już 27 edycja obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa, które przebiegają pod hasłem „Polski splot”, wpisując się założenia Programu Wieloletniego Niepodległa na lata 2017-2022 upamiętniającego 100 rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości. Jest to temat bardzo szeroki, który daje możliwość pokazania kształtowania się granic w czasie Plebiscytu na Warmii i Mazurach 11 lipca 1920 roku.

Uczniowie klas najmłodszych w formie tańca przybliżyli dzieje naszej Ojczyzny. W Programie znalazły się warsztaty plastyczne pod hasłem „Godło Niepodległej” adresowane do najmłodszych uczestników spotkania. Głównym celem przeprowadzonych warsztatów było przybliżenie znaczenia

i symboliki Niepodległej. Zebrani tworzyli łańcuch biało- czerwony dla Niepodległej. Wykonano łańcuch, który miał długość 1 km. Symbolicznie została połączona Szkoła w Rumianie z obeliskiem w Groszkach. Uczniowie wraz ze swoimi rodzicami przemierzyli szlak Rumian-Groszki, aby otoczyć obelisk upamiętniający mieszkańców, którzy 11 lipca 1920 roku w czasie Plebiscytu na Warmii i Mazurach opowiedzieli się za Polską. Taka forma edukacji pokazała, że historia i pamięć o mieszkańcach jest wciąż żywa.

W tym dniu została zorganizowana wycieczka rowerowa szlakiem miejscowości, które zostały przyłączone do Polski (Napromek, Lubstynek, Groszki). Uczestnicy z biało- czerwonymi flagami i certyfikatami potwierdzającymi udział wspólnie udali się do miejscowości. W wycieczce rowerowej wzięło udział 26 osób. Wszyscy uczestnicy dotarli szczęśliwie do Groszek. Nad bezpieczeństwem czuwała Ochotnicza Straż Pożarna z Truszczyn i Ochotnicza Straż Pożarna z Dębienia. Wszyscy zgromadzeni wspólnie biesiadowali przy grillu i degustowali się zupą z naszego regionu- zagraj. Taka forma uczczenia wydarzeń historycznych z 11 lipca 1920r. wywarła duże wrażenie na uczestnikach. Pokonane 40 km trasy było wielkim wyzwaniem, a jednocześnie okazją do pokazania, że mieszkańcy Groszek pamiętają o miejscowościach (Napromek Lubstynek), które zostały przyłączone do Polski. Ten symboliczny przejazd szlakiem miejscowości to zapisywanie kolejnej karty historii.

Na zakończenie spotkania odbyło się losowanie pamiątek z obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa.

Wszyscy zostali obdarowani drobnymi upominkami z symbolami EDD. Uwiecznieniem obchodów było wspólnie pamiątkowe zdjęcie przy obelisku w Groszkach.

Wszystkie działania przyczyniły się do popularyzacji wiedzy na temat historii plebiscytu w Groszkach. Organizatorzy obchodów: Szkoła Podstawowa im. Ks. Jana Twardowskiego w Rumianie w sposób trakcyjny, niecodzienny w poczuciu odpowiedzialności przekazują historię tamtych ważnych dni. Aktywny udział w organizacji wydarzenia pozwoli kształtować postawę świadomej przynależności do Małej Ojczyzny.

 

Autor tekstu: Hanna Kirchhof

Data dodania: 2019-09-20 15:33:42
Data edycji: 2019-09-20 15:37:54
Ilość wyświetleń: 1988
Bądź z nami
aktualności i informacje
Biuletynu Informacji PublicznejElektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej
Logo Facebook
Facebook
Biuletynu Informacji Publicznej
Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej