"Jerzy nie wierzy, że na wieży jest gniazdo jeży", "Szedł Sasza suchą szosą susząc szorty", "Król Karol kupił królowej Karolinie korale koloru koralowego". Takie i inne łamańce językowe można było usłyszeć w naszej Szkole z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego, który obchodzony jest na całym świecie 21 lutego. Święto zostało ustanowione przez UNESCO, by podkreślić różnorodność językową i kulturową świata. Ma służyć także promocji języka ojczystego oraz uświadomieniu społeczeństwu, jak ważne jest prawidłowe posługiwanie się językiem ojczystym w życiu codziennym. Warto podkreślić, że kształtowanie kompetencji językowych ucznia, w tym doskonalenie umiejętności poprawnego komunikowania się w języku polskim, jest jedną z najważniejszych umiejętności w zakresie kształcenia ogólnego w szkole podstawowej.
My Polacy mamy szczególne powody, żeby odnosić się do swojego języka ojczystego z wielkim szacunkiem i dbałością. W historii naszego kraju były czasy, kiedy zwalczano język polski, usuwano go z życia publicznego, a dzieci surowo karano za mówienie po polsku w szkołach. Nasi pradziadkowie stanęli w obronie języka ojczystego pod przewodnictwem księdza doktora Franciszka Lissa, zasłużonego proboszcza parafii rumiańskiej w czasie strajku szkolnego na Ziemi Lubawskiej w latach 1906 - 1907.
W ramach projektu edukacyjnego, który opracowano na obchody Dnia Języka Ojczystego w Szkole Podstawowej w Rumianie uczniowie w formie zajęć warsztatowych przedstawili przygotowane przez siebie prezentacje multimedialne na temat polskich pisarzy, poetów, laureatów Nagrody Nobla w dziedzinie literatury. Przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego, Amelia Chyrzyńska przedstawiła ideę Dnia języka Ojczystego. Uczniowie recytowali wiersze polskich poetów oraz czytali ulubione fragmenty prozy. Dużo emocji i śmiechu wzbudziły praktyczne ćwiczenia i zabawy językowe . Na zakończenie obchodów przeprowadzony został konkurs ortograficzny.
Tekst: Grzegorz Wiergowski
13-220 Rybno
Rumian 12