Opcje widoku
Ikona powiększania tekstu
Powiększ tekst
Ikona pomniejszania tekstu
Pomniejsz tekst
Ikona zmiany kontrastu
Kontrast
Ikona podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Resetowanie ustawień
Reset

DZIEŃ JĘZYKA OJCZYSTEGO

DZIEŃ JĘZYKA OJCZYSTEGO

21. lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Ustanowiony został przez UNESCO dla podkreślenia ogromnej różnorodności i wartości języków ojczystych, zarówno tych narodowych, jak i regionalnych, oficjalnych i nieoficjalnych, tych mających potężny zasięg i tych użytkowanych przez niewielkie grupy. Na całym świecie, każdy język jest niezwykle ważnym elementem kultury, tożsamości narodowej i kulturowej dla posługującej się nim społeczności. To dzięki niemu poznajemy rzeczywistość, porozumiewamy się między sobą, potrafimy wyrażać emocje, wreszcie – możemy czuć wspólnotę z innymi.

O tym, że warto dobrze znać język ojczysty nie trzeba nikogo przekonywać. Co każdy z nas może zrobić, aby doskonalić umiejętności posługiwania się językiem ojczystym? Najkrótszą i uniwersalną radę, jaką można sformułować i przekazać jest to: słuchajmy, piszmy i czytajmy. Czytajmy zwłaszcza klasyków, czyli uznanych, wybitnych twórców literatury polskiej.

Jako ciekawostkę warto podać, że na świecie istnieje ponad 7000 języków. Wśród nich najpopularniejsze, którymi posługuje się największa liczba osób to chiński, hiszpański i angielski. Językiem polskim posługuje się aktywnie około 50 milionów ludzi na całym świecie, a dodatkowo ponad 10 milionów wykazuje się jego znajomością.

W naszej szkole również miały miejsce obchody Dnia Języka Ojczystego. Pod opieką nauczycieli polonistów, pani Iwony Kozłowskiej i pana Grzegorza Wiergowskiego w sali gimnastycznej odbyły się zajęcia dla uczniów wszystkich klas. W pierwszej części uczniowie przedstawili program artystyczny. Poznaliśmy pięć cennych i jednocześnie praktycznych rad, jak dbać o język polski. W wykonaniu uczniów klasy VI zobaczyliśmy scenkę z naszej historii narodowej, kiedy to w czasach zaborów, język polski był zakazany, a za posługiwanie się nim w szkole, urzędzie, sądzie groziły kary. Na krótki czas przenieśliśmy się w czasie – 120 lat wstecz i zobaczyliśmy lekcję prowadzoną przez niemieckiego nauczyciela, który za mówienie po polsku bił kijem dzieci z polskich rodzin. Na uwagę zasługuje fakt iż scenariusz tego krótkiego przedstawienia przygotowali członkowie koła dziennikarskiego z naszej szkoły. Drugą część zajęć stanowiły aktywizujące gry i zabawy językowe. Każdy mógł wziąć udział w wybranym konkursie i sprawdzić swoją wiedzę oraz umiejętności językowe. Zaangażowanie uczestników było ogromne, a emocje udzielały się całej widowni, która dopingowała swoim występującym koleżankom i kolegom. Po prostu nauka poprzez zabawę.

Tekst: Grzegorz Wiergowski

Zdjęcia: Monika Ciecińska, Grzegorz Wiergowski

Data dodania: 2024-02-27 21:30:51
Data edycji: 2024-02-27 21:31:14
Ilość wyświetleń: 577
Bądź z nami
aktualności i informacje
Biuletynu Informacji PublicznejElektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej
Logo Facebook
Facebook
Biuletynu Informacji Publicznej
Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej