Z inicjatywy Polskiej Izby Książki w 2001 roku ustanowiono Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Patronką cyklicznego wydarzenia wybrano Janinę Porazińską, znaną i cenioną pisarkę, autorkę książek dla dzieci. 29. września, kiedy obchodzimy to święto, jest dniem urodzin zasłużonej Polki.
Celem obchodów jest propagowanie czytelnictwa, zwłaszcza wśród dzieci i młodzieży. W placówkach oświatowych, bibliotekach, domach kultury organizowane są tego dnia sesje czytelnicze, spotkania z literatami, aktorami, ludźmi kultury, którzy przyjmują rolę czytających najmłodszym.
Również w Szkole Podstawowej w Rumianie, w czwartek, 29. września zorganizowano "spotkanie z książką". Uczniowie, w ramach projektu edukacyjnego, przygotowali ulubione wiersze, opowiadania, fragmenty powieści i czytali swoim kolegom, koleżankom i całej społeczności szkolnej.
Dlaczego systematyczne czytanie jest takie ważne?
To książki stanowią najlepsze źródło wiedzy dla młodego człowieka. Rozwijają wyobraźnię, wzbogacają słownictwo, uczą tolerancji, a także ortografii i umiejętności poprawnego, ładnego wypowiadania się. Poszerzają też horyzonty wiedzy. Badania dowodzą, że dziecko, któremu czyta się na głos, uczy się słuchać, rozwija zdolność koncentracji, zdobywa chęć i kompetencje poznawania świata.
Dla dzieci głośne czytanie stanowi wielką wartość. Pomaga umacniać więzi międzypokoleniowe i jest doskonałym sposobem na miłe spędzenie czasu z dziadkami, rodzicami, starszym rodzeństwem. Można stwierdzić, z całą pewnością, że nawyk codziennego czytania dzieciom przynosi ogromne korzyści i warto go upowszechniać.
Autor tekstu: Grzegorz Wiergowski
Zdjęcia: Michał Witkowski, Justyna Budzińska
13-220 Rybno
Rumian 12